2004. 10. 08. (VIII/41)
Tud-e esélyt teremteni a szociáldemokrácia?

Tud-e esélyt teremteni a szociáldemokrácia?

2004. 10. 11.
A "bicikli-kormányt" Szále László, a Magyar Hírlap publicisztikai rovatvezetője találta ki. Gazdagította vele a nyelvünket; köszönjük meg neki a magyarul beszélők nevében. A lendület kormánya nyilván bicikli-kormány, hiszen ha nem tartaná egyensúlyban a lendület, eldőlne. Miért kell ide akkora lendület? Mert az elmúlt két évben leginkább a lendület hiányzott. Leegyszerűsítve: pénz, ami a gazdaság fölpörgetéséhez és a jóléti fordulathoz szükséges, eddig sem volt, most sincs, de legalább lendületbe jövünk – ez is jobb, mint az eddigi tehetetlen toporgás. Semmit nem ígérünk, hallottuk a szót, de azt betartjuk. Nem rossz (és ezt nem viccből mondom!). Jobb, mint a felelőtlen ígéretek – nekem rokonszenvesebb. Amit aggasztónak érzek: hogy az oktatásra, a művelődésre, a tudományos kutatásra (innováció) vonatkozóan még csak ötlet sem hangzott el, pedig ezek a leghatékonyabban, igaz, nem a leggyorsabban megtérülő befektetések, és a ma sokat emlegetett finn és ír csoda is erre a fölismerésre épült. De azt, őszintén mondom, nem tudom, mi fér bele húsz hónapba.  Mindig csak az orrunkig látunk, az már király közöttünk, aki a cipője orráig is ellát. Emeljük föl néha a fejünket, nézzünk már egyszer körül a nagyvilágban is: nem csak a magyar szociáldemokráciának szűkült be a mozgástere, ez világjelenség. Én nem tudok, nem is akarok a kormánynévsorról beszélni, nem tudom, hogy ez a csapat beválik-e, nem ismerem őket, nincsenek tippjeim: egyet tudok, most nagyon kell a vezető lendülete, és amíg ez a lendület kitart, és másokat is magával ragad, addig gurul a bicikli.
2003. 07. 11. (VII/28)
Hagyják futni a Viszkist

Hagyják futni a Viszkist

2003. 07. 14.
Három éve írtam először a jóképű, rokonszenves, magányos hősről (mindenki tudta, hogy nem volt maffiózó!), Ambrus Attiláról, a Viszkisről. Az apropót az adta, hogy Póczik Szilveszter kriminológus a Népszava Szép Szó mellékletében kitűnő történelmi áttekintést és szociológiai elemzést közölt a hazai bűnözés akkori, megdöbbentően sűr? burjánzásának társadalmi és politikai gyökereiről, melyek a hetvenes évekig nyúlnak vissza, "Drukkolunk a bankrablónak" címmel.  Valami ambivalens módon igenis drukkolunk! Én is, a magasan kvalifikált, politikailag is képzett értelmiségi. Mert a Viszkis hős is, nem csak bankrabló, egy abszolút mai történet hőse. Rögtön kiderülne, ha filmre vihetném a történetét. Egyébként sok mindenben egyetértek Póczik Szilveszterrel, de én a mai morális értékzavar forrásvidékét a hatvanas évek közepe táján keresném. Akkor kezdett konszolidálódni a forradalmat követő megtorlások után a társadalom, és merült föl az új gazdasági mechanizmus gondolata, mely megcsillantotta végre a gyarapodás lehetőségét a magyar társadalom előtt.
Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!