Több mint ezren állnának ki a Finn Nagykövetség előtt a hit szabadságáért
Päivi Räsänen volt finn belügyminiszter biblia-perének eredménye Magyarországra is hatással lehet
Több mint ezren állnának ki a Finn Nagykövetség előtt a hit szabadságáért

2022. 02. 11.
Szimpátiatüntetést szerveznek Päivi Räsänen volt finn belügyminiszter mellett és a szólás-, illetve vallásszabadságért vasárnap délután 2-re a finn nagykövetség előtt. A demonstrációval kapcsolatban a Facebookon már több mint 1400-an jelezték érdeklődésüket. A szervezők üdvözölték a tényt, hogy számos különböző felekezethez tartozó hívők, de nem hívő, szabadságszerető emberek tömegei csatlakoztak  a kezdeményezéshez.

Európai, sőt világméretekben precedensértékű az a per, melynek első tárgyalását január, másodikat február közepére tűzték ki Helsinkiben. Päivi Räsänen evangélikus finn parlamenti képviselőnőt, volt belügyminisztert, aki Pál apostolt idézve intette meg egyházát a Pride támogatása miatt a Twitteren, kisebbség elleni gyűlöletkeltéssel vádolják.

Päivi Räsänen a finn evangélikus egyház aktív tagjaként még 2019-ben vonta kérdőre a lutheránus egyházat az LMBTQ-rendezvénynek nyújtott támogatásával kapcsolatban, a következő bibliai verset idézve Twitter-bejegyzésében:

„Hasonlóképpen a férfiak is elhagyván az asszonynéppel való természetes élést, egymásra gerjedtek bujaságukban, férfiak férfiakkal fertelmeskedvén…”

(Rómaiakhoz írt levél 1)

A volt belügyminiszternek emellett két másik ügyben is bíróság elé kell állnia, egy 2004-ben készített írása (arról, hogy Isten az embert férfinak és nőnek teremtette) és egy „Mit gondolt Jézus a homoszexualitásról?” címmel 2018-ban adásba került talk showban elhangzott megjegyzései miatt.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a január 24-ei tárgyaláson a finn képviselőnő mellett 

Juhana Pohjola lutheránus püspököt is megvádolták gyűlöletkeltéssel. Az ügyész egy ponton azt is megkérdezte a püspöktől, kérdésének történelmi jelentőségével valószínűleg nem is számolva, hogy vajon

„Isten törvényét, vagy a finn törvényeket követi-e”.

Ez a mondat már annálfogva is érdekes, hogy közel kétezer évvel ezelőtt magát Péter apostolt is bíróság elé citálták evangélizációs tevékenysége, és Jézus nevének használata miatt, és amiatt, hogy az arra vonatkozó vallási hatóság tiltásának ellene ment. Akkor az apostol nemes egyszerűséggel csak ennyit válaszolt:

„Istennek kell inkább engedelmeskedni, mint embernek.” (Apcsel 5.)

Az ügyet Paul Coleman, az Alliance Defending Freedom jogvédő szervezet ügyvédje „modern kori inkvizíciós vagy eretnek perként” írta le. Ebben az esetben az eretnekség abban áll, hogy Päivi és Pohjola szembe mentek napjaink szexuális ortodoxiájával. 

Räsänen elmarasztaló ítélet esetén nemcsak pénzbírságot, de két évig terjedő börtönbüntetést is kaphat.

A képviselőnő szerint az ügye jelentőségét éppen ez adja, hogy ha elvesztené a pert, akkor

„hasonló ’Biblia-perek’ sorozata indulna szerte Európában, köztük Magyarországon is.”

A pert világszerte szorosan nyomon követik a keresztények, köztük Magyarországon is, ahol a második tárgyalás előtt egy nappal, civil kezdeményezésre február 13-án vasárnap délután 2-kor szimpátiatüntetésre is sor kerül majd a finn nagykövetség előtt a Biblia, a szólás-, és a vallásszabadság védelmében.

Az eredetileg 150-200 fősre tervezett demonstráció Facebook eseményénél eddig több mint 1400-an jelezték érdeklődésüket. Az eseményen többek között egy petíciót is továbbítanak majd Markku Virri budapesti finn nagykövet részére, melyben arra kérik Finnországot, ne lépjen az alapvető erkölcsi értékeket, történelmet és természeti igazságot fölülírni karók útjára. 

A szimpátiatüntetéssel párhuzamosan egy 10-15 fős ellentüntetést is bejelentettek. A hatóságok azt kérték, hogy a résztvevők emiatt a Kemenesi u. és Kelenhegyi út felől érkezzenek a helyszínre, tömegközlekedés igénybevtelével.

Päivi Räsänen nyilatkozata a per előtt: szeresd a bűnöst, gyűlöld a bűnt!

Február 14-én, hétfőn folytatódik a „Biblia-per”. Az ügyész egy évvel ezelőtti írásbeli idézési kérelmében számos hamis és valótlan állítást fogalmazott meg nézeteimel kapcsolatban. Az ügyész szerint azt gondolom, hogy "a homoszexuálisokat nem úgy teremtette Isten, mint a heteroszexuálisokat".

Sehol nem mondtam ilyesmit.

Többször hangsúlyoztam, hogy minden ember Isten képmására teremtetett, és egyenlő méltósággal és emberi jogokkal rendelkezik. Abban a részben, amelyre az ügyész hivatkozik, a teremtés bibliai leírására hivatkoztak. Erre utalva kijelentettem: „Kezdetben Isten férfit és nőt teremtett, és a házasságot a kettő között rendelte.

A homoszexuálisokat teljesen egyenrangú embereknek, és ezen felül Isten képmására teremtett, ugyanolyan méltósággal rendelkezőknek tekintem.”

Ellentétben azzal, amit az ügyész állít, a Ruben Stiller rádiós vitaműsorában nem neveztem a homoszexualitást genetikai degenerációnak vagy betegséget okozó genetikai öröklődésnek. Ellenkezőleg, elvetettem a homoszexualitás mint genetikai tulajdonság gondolatát, ezt az állítást a vitaműsor házigazdája javasolta, mondván, hogy a legfrissem tanulmányok kimutatták, hogy a

homoszexualitás genetikai öröklődésének lehetősége rendkívül csekély.

Az ügyész azt állítja, hogy véleményem szerint a gyermekek szexuális zaklatására való hajlam a homoszexualitás megkerülhetetlen jellemzője. Ilyet nem mondtam és nem is gondolom így. Ezenkívül azt is kijelentette, hogy a homoszexuálisokat alsóbbrendű emberi lényeknek tekintem. A homoszexuálisokat teljesen egyenrangú embereknek tekintem, és ezen felül Isten képmására teremtett, ugyanolyan méltósággal rendelkező embereknek.

A tárgyaláson az ügyész írásban sok hamis állítást terjesztett elő beszédemmel és írásommal kapcsolatban, amelyek mind könnyen cáfolhatóak.

Bár az ügyész először biztosított mindenkit afelől, hogy a per nem „inkvizíció” lesz, meglepő módon a kereszténység alapvető tanát célozta meg. Nagyon gyorsan a Biblia felolvasásába kezdett, és megpróbálta bebizonyítani, hogy sértő részeket tartalmaz .Kijelentette, hogy nézeteim „fundamentalista” doktrínaként ismertek, amit ő így foglalt össze:

„szeresd a bűnöst, gyűlöld a bűnt”.

Ezt a doktrínát sértőnek és rágalmazónak tartott, mert szerinte nem lehet különbséget tenni a személy identitása és cselekedete között. Ha elítéled a tettet, akkor az embert is elítéled, és alsóbbrendűnek tekinted őt – állította.

Ez egy botrányos kijelentés. Ellenkezik a keresztény emberszemlélettel és a józan ésszel is. Az ügyész a Biblia alapvető üzenetét próbálja tagadni: a törvény és az evangélium tanítását. Isten minden embert a maga képmására teremtett, és mindannyian egyformán értékesek vagyunk, de mindannyian bűnösök vagyunk. Senkinek sem csökken az emberi méltósága a bűn miatt. Isten továbbra is szereti az embert, de gyűlöli a bűnt. A bűn egy teológiai fogalom, amely leírja Isten és ember kapcsolatát, és Isten az, aki meghatározza, hogy mi a bűn.

Isten annyira szerette az egész világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy meghaljon a kereszten, hogy elszenvedje a bűneink miatti büntetésünket. Jézus elítélte a bűnt, de szerette a bűnösöket.

Az a gondolat, hogy nem tudunk különbséget tenni az ember tettei és identitása vagy emberi méltósága között, ismeretlen a mindennapi életben. Ahogy neveltem a gyerekeimet, mindegyiket egyformán szerettem, de azért időnként elég keményen kritizálnom kellett a tetteiket. Az ügyész gondolata a jogállamiságtól is idegen. Még a leghírhedtebb bűnözők sem veszítik el emberi jogaikat vagy emberi méltóságukat, ha tetteikért büntetést kapnak. Ennek az elvnek különösen a bíróságon kellene nagyon világosnak lennie.

Egészen megdöbbentő az ügyész kikelése a „gyűlöld a bűnt, szeresd a bűnöst” doktrína ellen, hiszen azt széles körben vallják és értékelik. A az Yle finn műsorszolgáltató 2021. december 26-án számolt be Pekka Himanen filozófusról, aki megismerkedett a néhai béke-Nobel-díjas Desmond Tutu érsekkel,. Desmond Tutu filozófiája a következő volt: „Szeresd a bűnöst, gyűlöld a bűnt.” Így folytatta: „A világnak az emberi méltóság ilyenfajta elismeréséből fakadó vezetési modellre van a legnagyobb szüksége.”
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!