Soha nem gyűlt össze ekkora haderő a Közel-Keleten
Összeomolhatnak az amerikai-iráni tárgyalások, Trump bármikor támadhat
Soha nem gyűlt össze ekkora haderő a Közel-Keleten

Illusztráció ( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2026. 02. 18.
A Fehér Ház és iráni delegációk második, közvetett tárgyalási fordulója zajlott Genfben kedden, miközben a térségben egyre nagyobb katonai mozgósítás és iráni hadgyakorlatok kísérték a diplomáciai erőfeszítéseket. 

Minden idők legnagyobb katonai erődemonstrációja zajlik az amerikai hadsereg részéről a Közel-Keleten, miközben az iráni vezetés közben részleges tengeri zárlatot léptetett életbe a Hormuzi-szoroson éles fegyverekkel végrehajtott hadgyakorlatokra hivatkozva – írja tudósításában a Washington Post. 

Most ismét küzdenünk kell a közös értékeink védelméért - hit, család, nemzet! Kérjük, támogassa a munkánkat: hetek.hu/tamogatas

A mozgósítás tovább növelte a nemzetközi aggodalmakat az olajkereskedelem szabadsága és a tengeri hajózás biztonsága miatt. A zárlatot és a szokatlan katonai erődemonstrációt több nemzetközi hírforrás is megerősítette. 

Az eddigi teheráni gyakorlatnak megfelelően az iszlám köztársaság kifelé a konstruktív tárgyalókészségét mutatja, miközben odahaza könyörtelenül leszámol a tiltakozókkal. 

Az iráni külügyminiszter és más iráni tisztségviselők most éppen a genfi megbeszéléseket minősítették konstruktívabbnak a korábbi köröknél, és szerintük megállapodás is született „általános elvekről”. Emellett Irán készséget mutatott bizonyos nukleáris készletek dúsítási szintjének csökkentésére, és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek is nagyobb hozzáférést biztosítanának – ugyanakkor Teherán visszautasította, hogy alkuba bocsátkozzon az urándúsítás jogáról vagy a ballisztikus rakétaprogramról. 

Washington azonban egyre szkeptikusabb a tárgyalások sikerével kapcsolatban és a Pentagon további katonai eszközöket mozgósított a Közel-Keleten. A Fehér Ház részben nyomásgyakorlási eszközként, részben visszatartó erőként tekint erre a lépésre. Donald Trump is figyelmeztetéseket fogalmazott meg Irán felé arra az esetre, ha a diplomáciai út elakadna. 

Egy újságírói kérdésre válaszolva az elnök azt mondta, hogy

„Ha Irán megpróbálna merényletet elkövetni ellenem, az rettenetes lenne – a számukra, nem az én számomra. Az egész ország megsemmisülne, már kiadtam az erre vonatkozó utasítást.” 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!