Mi történt valójában a mariupoli gyermekkórháznál? - ellentmondásos híreket közöl Kijev és Moszkva
Reagált az orosz külügyminisztérium a szerdai nagy felháborodást kiváltó eseményekre
Mi történt valójában a mariupoli gyermekkórháznál? - ellentmondásos híreket közöl Kijev és Moszkva

Forrás :Twitter/MFA Russia

2022. 03. 10.
Bejárta a világsajtót a hír, mely szerint orosz rakétatámadás érte a mariupoli szülészeti klinikát és gyermekkórházat. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Twitter-oldalán azt is írta, hogy gyermekek vannak a romok alatt. Az orosz külügyminisztérium most reagált a hírekre. 

Folyamatosan frissülő háborús tudósításunkat itt érheti el.

Óriási felháborodást váltott ki a szerdai nap folyamán, hogy orosz rakétatámadás érte Mariupol kikötővárosának szülészeti klinikáját és gyermekkórházát, valamint a közelében álló épületeket. Tiltakozását fejezte ki egy sor nemzetközi szervezet és nyugati vezető, többen háborús bűncselekménynek nevezik a bombázást. Az esetről tegnap a Hetek is részletesen beszámolt.

A mariupoli városvezetés tájékoztatása szerint 17 ember sebesült meg a támadás során, 3 ember – köztük egy gyermek meghalt.

A sebesültek és halottak számát a donyecki regionális kormányzat vezetője, Pavlo Kirilenko már nem tudta megerősíteni. (Ez azért érdekes, mert a bombázás pusztításáról elég sok felvétel készült, a képeken sebesülteket is látni.) Azt viszont elmondta, hogy a bombázás az orosz féllel megkötött tűzszünet ideje alatt történt. 

Már korábban evakuálhatták az épületet

A hírrel kapcsolatban többen feltették a kérdést, hogy a felvételek szerint olyan mértékű pusztítás történt, hogy meglepő: hogy a jelentett sebesültek, elhunytak száma viszonylag alacsony. Talán nem véletlen, hogy az ukrán elnök is úgy tudta (sejtette), hogy gyermekeknek kell lennie a romok alatt. 

 

A magyarázat erre az lehet, hogy az épületet már korábban evakuálták. Sajtóhírek szerint már az orosz invázió megindításakor megtörtént az intézmény kiürítése. A Lenta.ru hírportál riportjában nyilatkozik a szülészeti klinika egyik dolgozójának a fia, aki elmondta, hogy "február utolsó napjaiban egyenruhás emberek jöttek a szülészeti klinikára, ahol az édesanyja dolgozik".

Elmondása szerint a katonák szétoszlatták a kórház személyzetét. 

Ezt a hírt közölte az orosz diplomácia is. Dmitrij Polianszki orosz ENSZ nagykövet-helyettes emlékeztetett rá, hogy már március 7-én tájékoztatták az ENSZ-t az ukrajnai humanitárius helyzetről, és ebben a jelentésben (két nappal ezelőtt) már írtak arról, hogy az ukrán fegyveres erők Mariupol gyermekkórházából elküldték a személyzetet, sőt tüzet is gyújtottak az épületben. (Hozzáteszik, a katonaság a város játszóterei közül többet elpusztított.)

 

Ukrán nácik hadi állása lett volna? 

Szintén a Lenta riportjában meséli a fiatalember azt, hogy nem biztos benne teljesen, hogy az épületbe behatoló fegyveresek az ukrán hadsereg katonái, vagy az azovi nacionalista alakulat tagjai voltak-e. 

Ukrán és orosz hírforrások és a közösségi oldalak is megerősítik, hogy Mariupolban nagyon tevékenyen részt vesz a harcokban az úgynevezett Azov zászlóalj.

A fegyveres alakulat neonáci eszméket vall, neonáci szimbólumokat használ. 

Az orosz külügyminisztérium már tényként közölte, hogy az Azov zászlóalj hadi állást létesített a klinikán, onnan tüzeltek az orosz csapatokra. A külügy a Twitter-oldalára feltöltött videójában több olyan felvételt is mutatnak, mely – állításuk szerint – azt bizonyítja, hogy ezek az ukrán nacionalisták élő pajzsként használják a város lakóit. 

Moszkva egyébként rendre azt állítja, hogy a humanitárius folyosók bombázása, a civil épületek elleni támadások, és a tűzszünet megsértése is az ukrán náci alakulatok miatt történik. 

A támadás előjelei

A tegnapi támadás további érdekessége, hogy az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova 4 órával a kórház bombázása előtt egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy "ukrán náci zászlóaljak minden pácienst és alkalmazottat kiraktak az épületből és tüzelőállásokat állítottak oda fel". 

 

Egyesek úgy értelmezik az elhangzottakat, hogy Moszkva előre jelezte, hogy katonai célpontnak tekinti az épületet, mások szerint viszont ez csak arra bizonyíték, hogy Oroszország előre meg akarta indokolni az egészségügyi intézettel szembeni bombázását. 

Rákérdeztek az orosz külügyminiszternél

A csütörtöki nap folyamán rákérdeztek a kórházbombázásra Szergej Lavrov orosz külügyminiszternél is, miközben az ukrán külügyminiszterrel történő törökországi egyeztetése után sajtótájékoztatót tartott. Lavrov lényegében azt mondta el, amit a fentebb már felsoroltunk. 

 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!