Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Az Air Force One két oldalán a szaúdi F-15-ös vadászgépek jelentek meg, hogy az elnöki gép kísérjék a landolásig - derül ki a Wall Street Journal beszámolójából.
Trump és Mohammed bin Szalmán a rijádi Khalid király nemzetközi repülőtéren találkoztak, ahol a szaúdi királyi család tagjainak portréi alatt foglaltak helyet. A találkozón jelen van Marco Rubio külügyminiszter is.
Az amerikai üzleti élet befolyásos vezetőit – így a Tesla vezérigazgatóját, Elon Muskot is – felvonultató kíséretében az elnök először Rijádba látogat, ahol szaúdi-amerikai befektetési fórumot tartanak, majd szerdán Katarba, csütörtökön pedig az Egyesült Arab Emírségekbe utaznak, Izraelbe viszont nem látogatnak el.
„Miközben az energia továbbra is kapcsolataink sarokköve marad, a királyságban a befektetések és az üzleti lehetőségek sokszorosára bővültek és megsokszorozódtak” - mondta Khalid al-Falih szaúdi beruházási miniszter a fórum megnyitóján, még Trump érkezése előtt.
„Ennek eredményeként (...) amikor szaúdiak és amerikaiak egyesítik erőiket, nagyon jó dolgok történnek, sőt, a legtöbbször nagyszerű dolgok történnek, amikor ezek a közös vállalkozások elindulnak”
– tette hozzá.
A szaúdi-amerikai befektetési fórum egy olyan videóval indult, amelyen szárnyaló sasokat és sólymokat mutattak, az Egyesült Államok és a királyság közötti hosszú múltat szimbolizálva, majd egy palotaszerű teremben közvetítették, ahogy Larry Fink, a Blackrock vezérigazgatója, Stephen A. Schwartzman, a Blackstone vezérigazgatója, Scott Bessent pénzügyminiszter, valamint Mohammed Al Dzsadán és Khalid szaúdi pénzügyminiszter jelenik meg és foglal helyet az elnökkel együtt.
Fink az eseményhez kapcsolódva elmondta, hogy 20 év alatt több mint 65 alkalommal járt Szaúd-Arábiában, és amikor először látogatott oda, az ország még le volt maradva gazdaságilag, de mostanra „átvette az irányítást”, és már az olajpiacon kívülre akarja helyezni gazdasága súlypontját.
Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok évtizedek óta szoros kapcsolatokat ápolnak, amelyek egy olyan megállapodáson alapulnak, ami alapján a királyság olajat szállít az amerikaiaknak, a szuperhatalom pedig biztonságot nyújt számukra.