„Hol a Pfizergate 35 milliárd eurója?” Vita von der Leyen jövőjéről
Jobbról-balról ütötték az EB-elnökét, menesztenék a bizalmatlansági indítvány támogatói
„Hol a Pfizergate 35 milliárd eurója?” Vita von der Leyen jövőjéről

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2025. 07. 08.
Hétfő délután Strasbourgban összeült az Európai Parlament, hogy az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról vitázzon, amelyet eredetileg 77 EP-képviselő terjesztett be. A román Gheorghe Piperea, az AUR párt képviselője szerint a Pfizergate nyomán kiderült: az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen az intézményt nem átláthatóan, hanem az uniós előírásokat megsértve vezeti.

Az indítvány eredményességéhez kettős többségre van szükség az EP-ben, a jelenlevők kétharmadának, és az összes, 720 képviselő legalább felének meg kell vonnia a bizalmat az Európai Bizottsággal szemben. Papírforma szerint erre nincs sok esély, de önmagában az eljárás megindulása komoly jelzés Ursula von der Leyen számára.

Szavazás csütörtökön várható, amennyiben esetleg menesztenék von der Leyent, akkor vele együtt a teljes, 27 fős biztosi kollégiumnak le kellene mondania.

A kezdeményező EP-képviselők frakcióinak (jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek, szélsőjobboldali Szuverén Nemzetek Európája, valamint néhány független EP-képviselő) nincs többsége a parlamentben, és a kritikus baloldali és liberális felszólalók jelezték, hogy bírálatuk ellenére nem szavazzák meg von der Leyen menesztését. 

A közel egy órás vita legérdekesebb részleteit magyar szinkronnal is megnézheti a Hetek YouTube csatornáján.

„Az elmúlt hat évben a Bizottság visszaélésszerűen elvette a tagállamok hatásköreit, és fontos döntéseiben figyelmen kívül hagyta az Európai Parlamentet. A döntések nem demokratikus koncentrációja az Európai Bizottság elnökének kezében ellentétes a fékek és ellensúlyok elvével” – indokolta az előterjesztést jegyző Gheorghe Piperea, aki szerint „az Európai Unió megszállott bürokráciájának költségei” példátlanul magasak lettek az elmúlt években.

Ursula von der Leyen visszautasította a vádakat, szerinte a bizalmatlansági indítvány „egyenesen a társadalmat polarizáló szélsőségesek legrégebbi forgatókönyvéből származik, amely hamis állításokat tesz a választásokba való beavatkozásról, a történelem átírásának kísérletéről, megkérdőjelezi azt, hogy Európa milyen sikeresen győzte le együtt a globális járványt, gyanúba sodorja a vakcinákat és felhasználja a következő generációs szövegüzenetekről szóló, cáfolt összeesküvés-elméleteket. Mindez együttesen aláássa a demokráciába vetett bizalmat” – mondta az Európai Bizottság elnöke.

Von der Leyen szerint a szavazás egyben döntésminden képviselő számára: „Követhetjük Piperea urat az ő összeesküvés-elméleteinek és az állítólagos gonosz terveknek a világában, amit ő Brüsszelnek nevez. Ez egyértelműen egy újabb durva kísérlet arra, hogy éket verjenek intézményeink és a Parlament Európa-párti, demokráciapárti erői közé, és ezt soha nem engedhetjük meg. És soha nem is fogjuk ezt megengedni” – ígérte az EB-elnöke.
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!