Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
Az ICC arra is figyelmeztet, hogy a tálibok egy szelídebb képet mutatnak magukról annak érdekében, hogy elfedjék azt a rideg valóságot, ami azokat éri, akik nem követik a szélsőséges ideológiájukat.
Az üldöztetés a keresztények ellen is irányul, hiszen őket súlyos emberi jogi visszaélések érik a tálibok hatalomátvétele óta.
„A tálibok kezdetben megpróbálták azt mutatni a világ számára, hogy reformokat hajtottak végre, de semmi sem állhatna távolabb a valóságtól, mint ez” - mondta a szervezet érdekképviseleti igazgatója.
„A tálibok továbbra is üldöznek és elnyomnak mindenkit, akik nem értenek egyet a saría törvény szélsőséges értelmezésével. A világnak folyamatosan nyomást kell gyakorolnia a tálibokra”
- tette hozzá Matias Perttula.
A szervezet új jelentésében arról is ír, hogy hogyan hatott a tálibok hatalomátvétele az ország vallásszabadságára. A dokumentum szerint tavaly keresztényeket öltek meg, kínoztak meg, raboltak el és váltságdíj fejében fogva is tartották őket.
A tálibok keresztények leleplezésére alkalmazott taktikái közé tartozik, hogy megfigyelik kik nem vesznek részt a mecsetekben az imákon, majd a feltételezett keresztények telefonjait elkobozzák és átnézik az üzeneteiket, valamint kontaktjaikat.
A keresztények Afganisztánban belső menekültekké váltak, de mivel bujkálniuk kell, ezért
„elszigetelődnek a belföldi menekültek számára általában nyújtott humanitárius segítségnyújtástól”
– áll a jelentésben.
„A tálibok keresztényekkel szembeni politikája minden társadalmi szektorból kiközösíti őket és rontja a humanitárius helyzetüket. A tálibok biztosítják, hogy a keresztényeknek ne legyen helye az afgán társadalomban azáltal, hogy minden nyíltan keresztény embert megfosztanak az identitásától.”
Afganisztán elhagyása egy erősen korlátozott lehetőség, amely csak néhány kiválasztott számára adatik meg. Az idősek, az özvegyek és a hajadon nők azok közé tartoznak, akik nagy valószínűséggel nem tudják elhagyni az országot.
Ennek ellenére azok is üldöztetéseket szenvednek el, akik a szomszédos országokba tudnak elmenekülni, például Pakisztánba, ahol a múltban is sok negatív tapasztalatot szerezhettek a keresztények, hiszen az országban keményen fellépnek a menekültekkel szemben.
Egyes esetekben az afgán keresztények pakisztáni tapasztalatai annyira rosszak voltak, hogy inkább visszatértek Afganisztánba.
Az ICC egyik vezetője úgy nyilatkozott, hogy „akár Afganisztánban maradnak, akár máshova mennek, az afgán keresztények nem kérhetnek humanitárius segítséget ugyanúgy, mint a nem keresztény afgánok. Ezért az afgán keresztényeknek nyújtott humanitárius segítségnyújtáshoz olyan hosszú távú stratégiára van szükség, mely megfelel a helyi labilis helyzetnek.”
(Christian Today/Hetek)