Megakadályozható lett volna a támadás? Megszólalt a 9/11-et vizsgáló bizottság elnöke
Thomas Kean elnöki megbánásról, hírszerzési malőrökről, és a terrortámadást övező összeesküvés-elméletekről vallott a sajtónak
Megakadályozható lett volna a támadás? Megszólalt a 9/11-et vizsgáló bizottság elnöke

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2021. 09. 10.
A szeptember 11-i terrortámadást övező rejtélyekről és saját vizsgálatairól számolt be a Guardiannek adott interjúja alkalmával Thomas Kean, akit 2002. december 16-án George W. Bush amerikai elnök nevezett ki a terrortámadással foglalkozó bizottság élére. Beszámolójából kiderült, hogy a hírszerzés jobb koordinációjával valószínűleg megakadályozható lett volna a tragédia.

„2001. szeptember 11 -én, kedden mérsékelt és szinte derült idő virradt az Egyesült Államok keleti részére” – ezzel a felütéssel kezdődik a Bizottság szeptember 11-i jelentése. „Férfiak és nők milliói készültek a munkába.”

Thomas Keant fogorvosa hívta fel azon a reggelen, hogy kapcsolja be a TV-t, s megdöbbenve látta, milyen pusztítás ment végbe a World Trade Center környékén.

Kean, aki gyakran járt a World Trade Centerbe, nagy számban vesztett el barátokat, ismerősöket, és hajdani kollégákat a támadásban.

"A lakóhelyem környékén nem volt senki sem, akit ne érintett volna a terrortámadás" – mondta a 86 éves férfi az interjúban. Közel 3000 ember vesztette életét, ez volt az amerikai földön valaha elkövetett legsúlyosabb terrortámadás.

„A családok egy részének, ha nem többségének, az első naptól kezdve az volt a gyanúja, hogy az elnök tud valamit, amit nem mondott el az amerikaiaknak”

– mondta Kean.

Arra a pillanatra, mikor megtudta, őt szeretnék látni a szeptember 11-i támadással foglalkozó bizottság élén, így emlékezett vissza: 

"olyan érzés volt, mintha egy hegy omlott volna rám.

Három elnök ajánlott fel nekem kabineti pozícióit, és mindet visszautasítottam. Mégis úgy döntöttem, hogy (…) tekintettel arra, hogy elvesztettem a barátaimat, és arra, hogy nagyon nehéz dolog nemet mondani az Egyesült Államok elnökének, arra jutottam, nem maradt választásom. Tehát igent mondtam, majd rögtön ezután az jutott eszembe, hogy Istenem, mibe keveredtem bele?”

Történhetett volna másképp?

A bizottság felállása után Kean és csapata meghívta a brit hírszerzés vezetőjét az Egyesült Államokba egy titkos találkozóra. Meghallgatták Bill Clinton volt elnököt, az alelnököt, Dick Cheneyt és magát Busht is, akikkel összesen két-három óráig tartott a beszélgetés. Az elkészült zárójelentés egyértelműen leszögezi, hogy

ha Clinton és Bush másképpen járt volna el, akkor valószínűleg a támadásokat meg lehetett volna hiúsítani.

„Úgy látom, mindkét elnök úgy érezte, hogy tekintettel az akkori körülményekre, ésszerű döntéseket hoztak. Azonban utólag, és sok újabb információ tudatában mindketten arra jutottak, hogy ’Ha tudtuk volna ezeket a dolgokat, másképp cselekedtünk volna.’”

A 9/11 bizottság

Kean és kollégái egészen exkluzív hozzáférést kaptak az elnök napi tájékoztatóihoz, magas szintű értesülések összefoglalóihoz, és a nemzetbiztonsági ügyekkel kapcsolatos elemzésekhez.

Előszedték a dokumentumokat a széfekből, hogy a bizottsági tagok végigolvashassák őket és jegyzetelhessenek, noha feljegyzéseiket nem vihették ki a lezárt helyiségből.

Kean szerint a dokumentumok háromnegyedét nem is kellett volna titkosítani.

A családok már régóta kérték azon FBI-vizsgálat eredményeinek közzétételét, amelyek Szaúd-Arábiának a támadásokban való esetleges bűnrészességére vonatkoztak – beleértve szaúdi tisztviselők, valamint a támadásban részt vett két gépeltérítő közti kapcsolatokat is, akik a szeptember 11-e előtti hónapokban Kaliforniában éltek.

Biden feloldotta a titkosítást

Épp a múlt héten Joe Biden engedett a nyomásnak és bejelentette, hogy feloldja az FBI-vizsgálat dokumentumainak titkosítását.

A 19 gépeltérítő közül tizenöt szaúdi állampolgár volt, ugyanakkor az ország tagadja, hogy köze lenne az eseményekhez, illetve vitatja a családok New York-i szövetségi bíróság előtt indított keresetét is.

Egyébként a bizottsági jelentés szerint nem találtak bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a szaúdi kormány mint államszerv, vagy magas rangú szaúdi tisztviselők egyénileg finanszírozták volna az al-Kaidát.

„Több információt találtam Irán esetleges érintettségéről, mint Szaúd-Arábiáéról”

– fogalmazott Kean.

Összeesküvés-elméletek mindenütt

„Akkoriban egy csomó összeesküvés-elmélet volt a történtekről, egészen nevetséges dolgok is. Valaki azt mondta, hogy a zsidók állnak a háttérben. Másvalaki szerint ez egy jobboldali összeesküvés. De

volt olyan elmélet is, hogy a Bush-adminisztráció hozta ki az országból Bin Laden családját, valamint az összes arab vezetőt, még mielőtt az FBI kihallgathatta volna őket.”

Azt mondtam a csapatnak, hogy „csak akkor fejezhetjük be a munkánkat, ha utána járunk valamennyi összeesküvés-elméletnek: ha igaz, akkor be fogjuk írni a jelentésbe; ha pedig nem igaz, akkor megdöntöttük. Így

minden egyes összeesküvés-elméletre ráállítottunk a csoportot, és többségük megdőlt.”

Hírszerzési egyeztetés hiánya okozhatta a bajt

A bizottság 41 ajánlást tett olyan kérdésekben, mint a belbiztonság, a veszélyhelyzetben való reagálás, vagy a külpolitika. Kean számára talán a legfontosabb ezek közül a hírszerzési információk kötelező megosztása volt a jövőbeli terrortámadások megelőzése érdekében, ami az Egyesült Államok történetének legnagyobb hírszerzési reformja volt.

„Ha az FBI, a CIA és a további 14 titkosszolgálat egyeztetett volna egymással, a legtöbben úgy érezzük, hogy a támadást megakadályozhattuk volna.

Átszerveztük a teljes hírszerző apparátust, így több ügynökség helyett most egyetlen vezető van – a nemzeti hírszerzés igazgatója –, így a különböző ügynökségek emberei találkoznak, és megosztják egymással az információkat” – magyarázta Kean.

(Guardian/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!