Beültetne egy chipet a bőre alá, ha akár az életét is megmentheti?
Korszellem-podcast
Beültetne egy chipet a bőre alá, ha akár az életét is megmentheti?

Forrás: Shutterstock/Puzzlepix/Hetek-grafika

2022. 06. 08.
A Covid-világjárvány egészen új helyzet elé állította az emberiséget. A globális méretű fertőzéshullám lehetőséget teremtett arra, hogy olyan új egészségügyi technológiákat fejlesszenek ki, amelyekkel eredményesebben lehet felvenni a harcot a láthatatlan kórokozókkal szemben. Szenzorok, nyomkövető appok, vírusriasztó rendszerek - az ötletek tárháza végtelen. Kérdés, hogy mit hajlandó feladni az emberiség azért cserébe, hogy megvédje az egészségét. Többek között erről beszélgetett a Korszellem legújabb adásában Kánai András jövőkutató és Kulifai Máté újságíró. 

Ha lenne egy olyan mikrochip, ami a bőr alá ültetve képes lenne előre jelezni a legtöbb súlyos megbetegedést, akkor ön beültetné?

- merülhet fel a kérdés a nem is annyira távoli jövőben. Már most léteznek olyan egészségügyi eszközök, ami az emberi testbe ültetve, képesek előre jelezni a szív és érrendszeri problémák egy részét, sőt, van ami szó szerint életben tartja a pácienst. Egyelőre a bőr alá ültethető chip technológiája inkább csak az emberi kényelmet szolgálja (pl. Svédországban), de hamarosan életvédelmi funkciókat is betölthet. 

A kérdés viszont joggal merül fel bárkiben: ki és hogyan használja fel azokat a rendkívül szenzitív adatokat, amelyeket ilyen biometrikus módon nyernek ki állampolgárok tömegeiből? Mi a garancia arra, hogy ezekkel a mindenkori döntéshozók nem fognak visszaélni? Ha visszaélnek vele, akkor mik lehetnek a következmények? 

Világos, hogy az állampolgárok tömeges megfigyelése és a róluk való adatgyűjtés új dimenzióba lép a biometrikus adatgyűjtéssel. Az internet megjelenése előtt még humán erőforrás kellett többnyire az emberek megfigyeléséhez, amelynek érthetően megvoltak a maga korlátai. A digitális megfigyelés korában már szinte végtelennek tűnik a megfigyelés által kinyerhető adatmennyiség, de még ehhez képest is valóságos evolúciós ugrást jelentene, ha az adatgyűjtő valós időben tudná lekövetni azt, hogy

a diktátor beszéde alatt mosolygó és tapsoló hűségesnek tűnő állampolgárok vajon őszintén rajonganak-e a vezér iránt, vagy a vérnyomásuk, szívverésük elárulja-e őket. 

Csak egy kérdés a sok közül, amiről Kánai András jövőkutató és kommunikációs szakember, valamint Kulifai Máté, a Hetek lapszerkesztője beszélgetett a Korszellem című podcast-műsorban.

Ne maradjon le a legújabb beszélgetésekről, iratkozzon fel a Hetek Youtube-csatornájára ide kattintva.

A Korszellem korábbi adásait itt érheti el: 

#1 Az újdonság függősége: hogyan változtatott meg minket a közösségi média?

#2 A hisztéria kora: miért nincs igény az árnyalt gondolkozásra?

#3 A mindentudás illúziója: hogyan lett mindenkiből szakértő?

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!