A The Washington Post birtokába jutott külügyminisztériumi értesülés szerint az ismeretlen elkövető a mesterséges intelligencián alapuló hang- és szöveges üzenetekkel kereste meg például az egyik amerikai kormányzót, a kongresszus egy hivatalban lévő tagját, továbbá más országok külügyminisztereit. A beszámoló alapján az így generált hang és szöveg elképesztően emlékeztetett Rubio stílusára és hangjára.
A hatóságok jelenleg is dolgoznak azon, hogy azonosítsák a csalót, akinek akciója a gyanú szerint befolyásos személyiségek manipulálására irányult
„azzal a céllal, hogy hozzáférjen információkhoz vagy számlákhoz”.
Rubio irodája figyelmeztette a külügyminisztérium munkatársait ezekre a kísérletekre, és fokozott éberségre szólított fel.
Az eset rávilágít arra, milyen komoly és reális fenyegetést jelet, ha a mesterséges intelligencia segítségével próbálnak félrevezetni a diplomáciai vagy kormányzati tisztviselőket napjaink szélhámosai.
„Ez a megtévesztés új határterülete” - mondta egy névtelenséget kérő amerikai tisztviselő, hozzátéve, hogy a felhasznált technológia nagyfokú kifinomultságot mutat. „A nemzetbiztonságot fenyegető kockázat valós, ha a megbízhatónak vélt hangok ilyen könnyen lemásolhatók.”
A Külügyminisztérium egylőre nem hozta nyilvánosságra, hogy bármilyen információ veszélybe került-e.