Újabb időközit nyert a Fidesz a fővárosban, oda a baloldali többség az I. kerületben
Újabb időközit nyert a Fidesz a fővárosban, oda a baloldali többség az I. kerületben

Fotó: Shutterstock / PuzzlePix

2022. 09. 12.
Fazekas Csilla, a Fidesz-KDNP jelöltje nyerte a Budapest I. kerületében vasárnap tartott időközi képviselő-választást, ezzel megdöntötte a képviselő-testület baloldali többségét. Közben a Nézőpont friss kutatása szerint ugyan hét százalékponttal csökkent a kormánypártok támogatottsága, továbbra is jelentős a Fidesz előnye az ellenzékkel szemben. 

A Fidesz Budapest Facebook-oldalán azt írták: az I. kerületben tartott időközi önkormányzati választást

52 százalékos fölénnyel megnyerve a Fidesz-KDNP jelöltje megdöntötte a képviselő-testület baloldali többségét.

Korsós Borbála Erzsébet, a Momentum jelöltje a Facebookon gratulált Fazekas Csillának a győzelemhez.

A főváros I. kerületében, az 5. számú egyéni választókerületben azért tartottak időközi képviselő-választást, mert a térség képviselője lemondott.

Ha most vasárnap tartanának választásokat...

Közben friss kutatást közölt a Nézőpont Intézet, ami szerint ha most vasárnap tartanának választásokat, azt a Fidesz jelentős előnnyel megnyerné. A kutatást közlő Mandiner szerint a közvélemény-kutatásából kiderült az is, hogy a baloldal összesített támogatottsága tovább kopott.

Hozzátették, hogy a Nézőpont közvélemény-kutatása szerint július óta hét százalékponttal, 47 százalékra csökkent a kormánypárt támogatottsága, de baloldali ellenzéke is gyengült a nyár során.

"A választások után - a győzteshez húzás sokszorosan megfigyelt jelenségének megfelelően - még erősödött is a Fidesz támogatottsága. Az elmúlt másfél hónapban bekövetkezett egyértelmű csökkenés oka elsősorban a nyugati szankciókra adott orosz válasz miatt emelkedő energiaárak lehetnek, valamint a hatásukra felpörgött infláció és a pesszimista fogyasztói hangulat" - fogalmaztak.

Hozzátették, hogy a kormánypárt baloldali ellenzéke nem tudott profitálni a Fidesz gyengüléséből, sőt a baloldal összesített támogatottsága is tovább kopott. A politikai piac egészének csökkenése figyelhető meg. A kutatásból az is kiderült, hogy a Fidesz-tábort elhagyók bizonytalanok lettek, nem ellenzékiek. Ebbe a bizonytalan csoportba, amely immár 11 százalékra nőtt, az egyik pártlistára sem szavazó, de mégis aktív polgárok tartoznak - írták.

A felmérés szerint a tavasszal közös listát állító hat baloldali párt júliusban még a választók 17, augusztus végén csak 16 százalékát tudta megszólítani. "A közös lista pártjainak tétlensége, a Karácsony Gergely nélküli Karácsony-párt láthatatlansága, valamint a Jobbik szétforgácsolódása mind-mind rontották a baloldal választási esélyeit" - emelték ki.

Egyedül a DK tudott, hibahatáron belül, egyszázalékponttal erősödni (6 százalékpontra), amely nem is meglepő, mivel csak Gyurcsány tudta a nyilvánosságot a "készülést" emlegető üzeneteivel tematizálni nyáron. A DK-hoz hasonlóan a Mi Hazánk is 5-ről 6 százalékpontra erősödött - közölte a Nézőpont a mandiner.hu-val.

"Jelenleg a baloldali ellenzéki pártok, még a pártpreferenciájukban bizonytalan, de a baloldali közös listát esetlegesen támogató választókkal együtt is csak legfeljebb 32 százalékos támogatottságot tudhatnak maguk mögött. Ugyanakkor a baloldali ellenzéki pártokon belüli és közti viták miatt egy tavaszihoz hasonló közös lista felállítása most nem tűnik valószínűnek. E pártoknak nemcsak a kormányképessége, de az ellenzék-képessége is megkérdőjeleződött az elmúlt hónapokban" - olvasható a mandiner.hu-n.

(Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!