„Nem nézhetem tétlenül” - sófelvásárlásba kezdtek Dél-Koreában a fukusimai erőmű vizének leeresztése miatt
„Nem nézhetem tétlenül” - sófelvásárlásba kezdtek Dél-Koreában a fukusimai erőmű vizének leeresztése miatt

Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2023. 06. 29.
Dél-Koreában a lakosság egy része elkezdte felvásárolni a konyhasót, miután kiderült, hogy a fukusimai atomerőműből egymillió köbméter radioaktív vizet terveznek a japán hatóságok az óceánba ereszteni.

A fukusimai atomerőmű 2011-ben rongálódott meg súlyosan egy erős földrengés és az azt követő cunami miatt. Most a japán hatóságok egymillió köbméter vizet fognak a Csendes-óceánba engedni, amelyet arra használtak, hogy a megsérült reaktorokat hűtsék.

Japán ugyan többször is arról biztosította az embereket, hogy a víz biztonságos és szűréssel eltávolították belőle a radioaktív izotópok többségét, ennek ellenére azonban még mindig megtalálható benne valamennyi trícium, a hidrogén radioaktív izotópja.

Japán és a régió többi országának a lakosságát, illetve a halászokat aggasztja, hogy milyen hatása lesz a víz óceánba eresztésének a tengeri sóra és a vízi élőlényekre.

“Nemrégiben vettem öt kiló sót. Két gyermeket nevelő anyaként nem ülhetek és nézhetem tétlenül, ami történik. Biztonságos ételekkel szeretném ellátni őket”

- nyilatkozta egy 38 éves dél-koreai nő, aki elmondása szerint még soha nem vett egyszerre ennyi sót.

A felhalmozás miatt Dél-Koreában rövid idő alatt csaknem 27 százalékkal nőtt a konyhasó ára, de a hatóságok szerint ehhez az időjárás és az alacsonyabb kitermelés is hozzájárult.

A kormány a hiány enyhítése érdekében naponta 50 tonna sót bocsát a lakosság rendelkezésére a készletekből, méghozzá a kereskedelmi árakhoz képest 20 százalékkal kevesebbért.

A dél-koreai halászok és sókitermelők bejelentették, hogy folyamatosan figyelni fogják, hogy nem nő-e meg a radioaktivitás szintje a fukusimai erőműből kieresztett víz hatására.

Kína ennél tovább ment és kritikával illetve Japánt, amiért úgy döntött, hogy a vizet az óceánba engedi, és azzal vádolta Tokiót, hogy a tettével veszélybe sodorja nemcsak a tengeri élővilágot, hanem a világ minden táján élő emberek életét is.

(Reuters / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!