Húsz év tapasztalata áll mögöttünk, de míg korábban Auschwitz állt a programjaink középpontjában, az új alapítvánnyal kifejezetten az a célunk, hogy más emlékhelyeket is felkeressük, méghozzá minél több fiatallal. Ezeken a történelmi helyszíneken egyszerre tudunk emlékezni és emlékeztetni, mert küldetésünk, hogy ápoljuk a holokauszt áldozatainak emlékét, ugyanakkor közvetítsük az egykori események tanulságait a jelen és a jövő generációi számára. Hiszünk a személyes tapasztalatok és a találkozások erejében.
A személyes találkozások a túlélőkkel egyre kevésbé lehetségesek...
Nyolcvan év távlatában tényleg egyre nehezebb olyanokkal találkozni, akik első kézből adhatnak át tapasztalatokat, de mégsem lehetetlen. Most Dachauban, a tábor felszabadításának 80. évfordulója alkalmából például hallhattunk a színpadon 101 éves egykori fogoly francia ellenállót, de százéves felszabadító veterán katonát is, valamint egy magyar származású férfit, aki a táborban született.
Az alapítványunk szerencsés, mert barátainknak mondhatunk több tucat magyar túlélőt, akik közül még sokan aktívak.
Ők oktatási programok keretében is segíthetnek kiegészíteni a történészek, pedagógusok információit személyes tapasztalataik átadásával. Nem tudunk nekik eléggé hálásak lenni ezért. Azok, akik akár csak egyszer találkozhatnak, beszélgethetnek velük, egy életre szóló üzenetet vihetnek magukkal.
Az emlékezés és emlékeztetés jegyében milyen programokat tervez az alapítvány?
Programjaink a holokauszt történetének megismertetését, a tolerancia és empátia fejlesztését szolgálják korosztálytól függetlenül. A honlapunkon meghirdetett zarándokutakra magánszemélyek, kisebb társaságok jelentkezését ugyanúgy várjuk, mint iskolai csoportokét. Idén ezeket a helyszíneket látogatjuk meg: Auschwitz-Birkenau, Bergen-Belsen, Buchenwald, Dachau, Lichtenwörth, Mauthausen, Strasshof. Közelebbi úti célunk is lesz ősszel: részt veszünk a Győr és Abda közötti emlékmeneten, hogy tisztelegjünk Radnóti Miklós emléke előtt.
A zarándokutakon túl is igyekszünk a holokauszttal kapcsolatos történelmi tudatosságot erősíteni. Szívesen teremtünk kapcsolatokat az emlékezésre nyitott települések és csoportok között. Megemlékezéseket, könyvbemutatókat szervezünk, évente többször találkozunk azokkal a túlélőkkel és Igaz Emberekkel, akik még közöttünk vannak.
Mit lát a munkájuk legnagyobb kihívásának jelenleg?
Öröm, hogy folyamatos az érdeklődés a programjaink iránt, és az emlékeztetésben fontos szövetségeseinkre, a túlélőkre és sok önkéntesre stabilan számíthatunk. Ahhoz viszont, hogy a programjainkat megszervezhessük, anyagi forrásokra van szükségünk. Pályázunk, ahol csak tudunk, és magánadományokat is köszönettel fogadunk.
Az Emlékezzünk és Emlékeztessünk Alapítványt számlaszámunkon keresztül is lehet támogatni adománnyal, emellett kedves művészbarátainknak köszönhetően egy kellemes módja is adódik most az adakozásnak: június 8-án nagyszabású jótékonysági koncertet rendezünk a Hegedűs Gyula utcai zsinagógában, amelyre mindenkit nagy szeretettel várunk!