Ez egy PR cikk
A Shelly Shopnál fogyasztásmérők széles választéka várja a felhasználókat, amelyek segítenek a tudatosabb energiahasználati szokások kialakításában.
A fogyasztásmérő egy olyan berendezés, amely egy adott energiaforrás – ez lehet áram, gáz, vagy víz – felhasználásának mennyiségét méri és dokumentálja. A legelterjedtebb változata a villamos fogyasztásmérő, amely szinte minden lakásban és intézményben megtalálható. Az eszköz lehet analóg, vagy digitális. Utóbbiak már gyakran rendelkeznek intelligens funkciókkal is, ami távoli elérést és leolvasást is lehetővé tesz.
A pontos mérések nem csupán a szolgáltató számára fontosak, hanem a fogyasztóknak is, akik így pontos képet kaphatnak arról, mely időszakokban mennyi energiát használnak, illetve melyik berendezések használják a legtöbb áramot. Ez segít a tudatosabb energiahasználatban, ami csökkentheti a rezsiköltségeket és segíti a fenntarthatóságot.
A hagyományos mechanikus mérők lassacskán háttérbe szorulnak a digitális, intelligens fogyasztásmérők mellett. A korszerűbb változatok már nemcsak az aktuális adatokat mutatják, hanem képesek hosszabb távon eltárolni és továbbítani, akár elemezni is az információkat, valamint társíthatók okoseszközökkel, applikáción keresztül, ami felhasználóbarát működést eredményez.
Léteznek egyfázisú és háromfázisú mérők, amelyek közül előbbiek általában lakossági, utóbbiak pedig ipari felhasználásban jellemzőek. A korszerű eszközök képesek külön kezelni a nappali és az éjszakai áram tarifákat, illetve felismerik a fogyasztási mintákat, ami segíthet az energiapazarlás megfékezésében.
Egyre népszerűbbek az almérők is, amelyek például egy társasházon belül lakásonként, vagy ipari környezetben gépenként külön-külön mérik a fogyasztást.
A fogyasztásmérők önmagukban természetesen nem csökkentik az energiafelhasználást és a rezsiköltségeket, de olyan információval tudnak szolgálni, amiknek a segítségével tudatosabbá válhatnak a fogyasztási szokások. Egyre többen figyelik aktívan a mérési adatokat, és azok alapján változtatnak. Gyakorlatban ez jelentheti a nagy fogyasztású eszközök használatának optimális időzítését, vagy a világítás korszerűsítését, LED-es fényforrásokkal.
A fogyasztásmérőknek globálisan is megmutatkozik a pozitív hatása, hiszen a “sok kicsi sokra megy” elvén, ha a háztartások optimalizálják az energiafelhasználásukat, azzal csökkenthető az emberiség ökológiai lábnyoma és egy zöldebb jövő megteremtésére nyílik lehetőség.
(Fizetett PR cikk)