A Hamász fegyveresei Gázában. A terrorszervezet éveken át Katarban élvezett politikai védelmet és finanszírozást.(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix )
Páldátlan robbanáshangok zavarták meg a reggeli nyugalmat a katari főváros, Doha Katara negyedében szeptember 9-én, mikor több mint tíz izraeli vadászgép nagy hatótávolságú rakétákkal precíziós légitámadást hajtott végre a Hamász terrorszervezet legfelső vezetőinek találkozóját célozva a poros északi külvárosban – pontosan azon a helyen, ahol ugyanezek a vezetők az október 7-ei véres mészárlásokat is ünnepelték. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt követően adott zöld lámpát a támadásra, hogy a Hamász magára vállalta a jeruzsálemi vérfürdőt, amelyben 6-an meghaltak.
A „Tűzcsúcs” névre keresztelt művelet több szempontból is példátlannak és történelminek nevezhető, egyben paradigmaváltást jelent a közel két éve tartó háborúban. Még akkor is, ha lapzártánkig nem tudjuk, mennyire sikeres is volt az akció. Az utolsó hasonló támadás 1985-ben Tunéziában történt, a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) központja ellen, bár Tunézia akkor ellenséges államnak számított.
Izrael világossá tette, aki a terrort választja, az célponttá válik, attól függetlenül, mely ország vagy kormány nyújt számára menedéket.
Ügynökök osztották meg az 56-os bajtársakat
Interjú Fónay Jenővel, a Pofosz alapító elnökével »
1956: a magyar menekülteket védő diplomata rejtélyes halála
Povl Bang-Jensen története »
„A Sátán újra a Földön lakik, és számos emberi testet öltött magára”
Németh Sándor beszéde az október 7-e utáni Izrael melletti szolidaritási tüntetésen »