Hogyan válasszunk erősítőt otthoni zenehallgatáshoz? (x)
Hogyan válasszunk erősítőt otthoni zenehallgatáshoz? (x)

www.streamaudio.hu

2023. 01. 17.
Az otthoni zenehallgatás némelyeknél nem merül ki annyiban, hogy a laptop, az okostelefon vagy a televízió hangszóróin keresztül élvezik a kedvenc dallamaikat.

Ez egy PR cikk

De még csak annyiban sem, hogy elsétálnak egy műszaki áruházba, és vásárolnak egy soundbart vagy Bluetooth-hangfalat. Nem, egy igazi audiofil nem csinál ilyet! A zenehallgatás valódi fanatikusai ugyanis jól tudják, hogy egy profin összeállított hangrendszer teljesen más szintet képvisel. Az egész lelke pedig ha úgy tetszik, nem más, mint az erősítő.

Hogyan épül fel egy high-end hangrendszer?

Akik szeretik a zenehallgatásból kihozni a maximumot, azok aligha elégednek meg a konzumer készülékekkel. Hisz rengeteg minden múlik például az erősítőn is. A Stream Audiónál kapható végerősítők viszont egytől egyig prémium minőséget képviselnek, így ott a helyük minden audiofil otthonában.

Az erősítő feladata ugyanis nem más, mint az, hogy a hangforrásból (ami lehet analóg hanglemez, CD-lemez, vagy valamilyen digitális hangfájl) érkező jeleket felerősítse, hogy azok megszólalhassanak a hangfalakon keresztül.

A lánc tehát a következőképpen néz ki: hangforrás – előerősítő – végerősítő – hangsugárzó. Persze lehet csupán egyetlen erősítőt is alkalmazni, ami tartalmaz elő- és végfokot is, ugyanakkor aki igazán magas szinten szeretné űzni a zenehallgatást, az két külön készüléket vásárol erre a célra.

Ha ugyanis az erősítést két részre bontjuk (és mindkét berendezés saját tápellátást kap) az sokat javít a hangminőségen. A végerősítőkre igazi “erőgépekként” tekinthetünk, ugyanis nagy teljesítménnyel rendelkeznek, található bennük DC, rövidzárlat és túlfeszültség elleni védelem is. A kezelőfelületüket tekintve viszont kifejezetten puritánnak mondhatjuk őket, hisz általában csak egy bekapcsológomb található rajtuk, sok esetben még külön hangerőszabályzó sincs.

Ne a “papírformák” szerint válasszunk!

Egy erősítő vásárlása során sokan hajlamosak elveszni a műszaki adatok rengetegében, és a megadott technikai jellemzők alapján döntenek. Ez azonban hiba. Ezeket a berendezéseke ugyanis ki kell próbálni, meg kell hallgatni, mielőtt bármelyik mellett letesszük a voksunkat!

A high-end termékeknél nem célszerű követni a “dobjuk be a kosárba és vigyük” elvet, hanem érdemes felkeresni egy bemutatótermet, ahol meghallgathatjuk, hogy mire képesek az egyes eszközök, valamint szakmai tanácsot is kérhetünk.

Már csak amiatt sem érdemes látatlanban választani, mert előfordulhat olyan eset, hogy egy sztereó erősítőt például 2x100 watt teljesítménnyel hirdetnek, ám az apróbetűs részt átbogarászva láthatjuk, hogy a maximális hálózati teljesítmény felvétele csupán 150 watt.

Végerősítővel a maximális élményért

Amennyiben tényleg egy high-end hangrendszer összeállítása a célunk, nem érdemes pont az erősítőn spórolni. Bár lehet, hogy elsőre nagy falatnak tűnik külön elő- és végerősítőt vásárolni, de ha egyszer elkészült a rendszer, és olyan részletességgel halljuk a kedvenc zenéinket mint még soha, akkor belátjuk majd, hogy nagyon is megérte.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!