Érdemes óvatosnak lenni a túlzott gabonafogyasztással (x)
Érdemes óvatosnak lenni a túlzott gabonafogyasztással (x)

www.glutenmenteslisztek.hu

2022. 09. 21.
Mivel egyre inkább jelen van a társadalmunkban az ételintolerancia és a különféle allergiák, köztük a lisztérzékenység is, így sokan jogosan teszik fel a kérdést, hogy mégis miért használják a búza és gabonaféléket még mindig ilyen nagymértékben az általunk fogyasztott élelmiszerekben, ha ilyen károsak a szervezet számára.

Ez egy PR cikk

Miért nem terjedtek el még jobban az olyan mindenmentes alapanyagok, mint amilyenek például az Éléskamra finoman reform lisztkeverékei is?

Túl sok búza az étrendben

A paleolit korban az őseink étrendje nem tartalmazott búzát, mivel sokkal több fehérjét és tápanyagot tudtak beszerezni más forrásból. Ma már viszont túlságosan is könnyű megragadni a kényelmes, de nagymértékben feldolgozott élelmiszereket a boltokban, amelyek tele vannak búzagluténnel.

Szeretjük a kenyeret, a pizzát, a pékárut és még sok mindent, amiben gyakran búza rejtőzik. Olyannyira szerves részévé váltak az étrendünknek, hogy alig tudjuk elképzelni az életünket nélkülük!

A kutatók szerint az utóbbi 40 évben a társadalmunk megháromszorozta a búzaglutén fogyasztását, és ezt összekapcsolták azzal, hogy valószínűleg emiatt észlelünk egyre többen gluténintoleranciát. Jelenleg nincsenek számszerűsíthető adatok, amelyek alátámasztják ezt a hipotézist, de elég beszédes ez az összefüggés.

Mi a baj a gabonafélékkel?

Manapság a társadalom elég jelentős százaléka szenved cöliákiában vagy lisztérzékenységben, ami annyit jelent, hogy nem képesek megfelelően megemészteni a glutént a vékonybél bolyhainak pusztulása miatt.

Azonban mi a helyzet velünk, akiknek nincs ilyen betegsége, de ugyanúgy kellemetlen tüneteket tapasztal a fogyasztása után? Ilyen kellemetlenségek lehetnek például a hasi fájdalom, a puffadás, a székrekedés, a hasmenés, a fáradtság, a hangulati ingerlékenység, az agyi köd, a figyelem és a memóriaproblémák.

Itt főként az okozhatja a gondot, hogy a mai gabonaféléket genetikailag úgy módosították, hogy kevesebb tápanyagot, több feldolgozott szénhidrátot és több fitinsavat tartalmazzanak. Ez egy olyan anyag, amely megakadályozza az esszenciális ásványi anyagok felszívódását, így az emésztő- és az immunrendszer is sérül.

Végső gondolatok

A gabonafogyasztás problémájára a válasz nem egyszerű. Nemcsak a gluténról, a gabonafélék korszerű feldolgozásáról, illetve termesztéséről vagy az étkezési szokások megváltoztatásáról van szó, hanem sok tényező összetett kombinációjáról.

Az, hogy mennyi gabonát kell fogyasztani, és milyen formában, személyenként változik. Azonban mindenképpen ajánlott, hogy ne csupán ezek szerepeljenek az étrendünkben. Próbáljuk kiváltani őket zöldségekkel, mert ezek sokkal több tápanyagot tartalmaznak!

Amennyiben viszont teljes mértékben tehermentesíteni szeretnénk a szervezetünket a gluténtól, mert olyan mértékű panaszokat tapasztalunk, akkor érdemes paleo helyettesítőket használni, például sima liszt helyett magok őrleményeit vagy maniókát. A tészta helyett pedig már könnyedén be tudunk szerezni paleo verziót.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!