Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
Afgán források szerint összesen több mint 60 ember halt meg, köztük 13 amerikai katona, és legalább 140-en megsérültek a csütörtökön végrehajtott két robbantásban és az azt követő tűzpárbajban.
Az öngyilkos merénylők a kabuli Hamid Karzai nemzetközi repülőtér déli részén található Abbey Gate-nél, illetve a közeli Baron Hotel nevű szállodánál robbantottak.
A The Wall Street Journal jelentése szerint viszont a halálos áldozatok száma közben 103-ra emelkedett, miután 90 civil is meghalt a merényletek következtében.
A kabuli repülőtérnél elkövetett robbantásokban megölt emberek közül legalább 28 a tálib mozgalom tagja volt – mondta egy tálib tisztségviselő pénteken a Reuters hírügynökségnek.
„Több emberünket veszítettük el, mint az amerikaiak”
– jelentette ki a neve elhallgatását kérő férfi.
#UPDATE: Third explosion near Kabul airport, Pentagon confirms 12 U.S. service members killed - https://t.co/YNAGTi3y5f pic.twitter.com/nMeZ7OEKrf
— One America News (@OANN) August 26, 2021
A támadások nem sokkal azután következtek be, hogy nyugati országok felszólították a repülőtér környékén napok óta az evakuálási repülőkre várakozó afgán állampolgárokat: hagyják el a környéket az Iszlám Állam lehetséges merényletének veszélye miatt.
Csütörtök este az Iszlám Állam nevű terrorszervezet közleményben tudatta, hogy "harcosai" követték el a véres támadásokat.
Biden hősöknek nevezte azokat az amerikai katonákat, akik életüket veszítették a támadásban.
"Hősök, akik egy veszélyes, önzetlen küldetésben vettek részt, hogy megmentsék mások életét"
- fogalmazott.
Az amerikai elnök leszögezte: az Egyesült Államok csapásokat fog végrehajtani a támadásokért felelős csoport ellen. Az elnök azt mondta, hogy az Iszlám Államhoz tartozó létesítményeket fogják megcélozni az általuk választott helyen, az általuk választott pillanatban.
ISIS is behind the suicide attack at the Kabul airport.
— Hananya Naftali (@HananyaNaftali) August 26, 2021
At least 13 people including children are dead. All they wanted is a better future. pic.twitter.com/4ber0ED0ny
Úgy fogalmazott:
"Nem bocsátunk meg. Nem felejtünk. Levadászunk titeket és meg fogtok fizetni."
"Az Iszlám Állam terroristái nem fognak felülkerekedni. Megmentjük az amerikaiakat. Kimenekítjük afgán szövetségeseinket. És a küldetésünk folytatódik. Amerikát nem fogják megfélemlíteni" - tette hozzá Biden.
Az elnök szerint egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a repülőtéri támadás végrehajtásában a tálibok és az Iszlám Állam összejátszottak volna.
A legalább tucatnyi amerikai életet követelő halálos támadás nem változtat az evakuációs terveken, az Egyesült Államok a hónap végéig kivonja csapatait Afganisztánból - mondta helyi idő szerint csütörtök délután a Fehér Házban Joe Biden amerikai elnök.
"Be tudjuk és be kell fejeznünk ezt a küldetést, és meg is fogjuk tenni. Ezt az utasítást adtam. Nem fognak elriasztani a terroristák. Nem hagyjuk, hogy leállítsák a küldetésünket. Folytatjuk az evakuálást"
- fogalmazott Biden a kabuli merényletekre reagáló beszédében.
Az Egyesült Államok július vége óta több mint százezer embert evakuált Afganisztánból. A külügyminisztérium közlése szerint csütörtökön nagyjából 1000 amerikai maradt az országban, közülük körülbelül 700-an távozni szeretnének.
Ahogy arról beszámoltunk, szerda éjjel a Magyar Honvédség minden olyan magyar állampolgárt sikeresen kimenekített Afganisztánból, aki haza akart térni.
Az Európai Unió vezetői és a NATO főtitkára is elítélte az afgán főváros, Kabul repülőterénél csütörtökön elkövetett robbantást, és a terrorizmus fellángolása elkerülésének fontosságára figyelmeztettek.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Twitter-üzenetében kijelentette: mindent meg kell tenni a repülőtéren tartózkodók biztonsága érdekében. A nemzetközi közösségnek szorosan együtt kell működnie, hogy elkerülje a terrorizmus újbóli fellángolását Afganisztánban és a konfliktus sújtotta ország határain túl - közölte.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üzenetében létfontosságúnak nevezte a biztonságos bejutás szavatolását a kabuli repülőtérre. Hozzátette:
"biztosítanunk kell, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzet ne vezethessen a terrorizmus újjáéledéséhez".
David Sassoli, az Európai Parlament elnöke szintén a kabuli repülőtér biztonságának szavatolására figyelmeztetett. Kijelentette: az uniós országoknak biztonságba kell helyezniük az európai állampolgárokat és mindazokat, akik veszélyben érzik magukat.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár üzenetében azt közölte: a szövetségesek elsődleges célja továbbra is az, hogy minél több embert menekítsenek ki az országból és helyezzenek biztonságba a lehető leggyorsabban.
Átmenetileg elhalasztották Joe Biden amerikai elnök és Naftali Bennett izraeli miniszterelnök amerikai idő szerint csütörtök délelőttre tervezett találkozóját az afganisztáni robbantások miatt - közölte a Fehér Ház és egy izraeli tisztségviselő.
Bennett, aki már szerdán is az Egyesült Államok szövetségi fővárosában, Washington DC-ben tartózkodott, helyi idő szerint csütörtökön délelőtt találkozott volna Bidennel, azonban
az amerikai elnök kérte a találkozó elhalasztását, ugyanis jelenleg a kabuli repülőtéren történt, több halálos áldozattal járó robbantások ügyében egyeztet.
Egy neve elhallgatását kérő izraeli forrás korábban arról számolt be, hogy a tárgyalásokat várhatóan még a nap folyamán megtartják, de pontos időpontról nem egyeztek meg.
A Reuters hírügynökség a Fehér Házra és egy izraeli forrásra hivatkozva csütörtökön kora délután arról tájékoztatott, hogy
a találkozóra pénteken kerül sor.
Az izraeli miniszterelnök kétnapos washingtoni látogatásra készült. Korábban kiadott közleményében azt írta, hogy a Bidennel folytatott tárgyalások középpontjában az Izrael és Irán közötti fokozódó feszültség lesz.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter szerdán fogadta az izraeli miniszterelnököt. Blinken és Bennett tárgyalt többek között a vízummentességi programról. Ned Price, a külügyminisztérium szóvivője csütörtökön azt mondta: mindketten
"egyetértettek annak fontosságában, hogy Izrael bekapcsolódjék a vízummentességi programba, amely mind az amerikai, mind az izraeli állampolgárok számára előnyös lenne".
Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője még szerdán kijelentette, hogy Biden várja a találkozót az izraeli kormányfővel. A tárgyalásokon olyan témákat is érinteni fognak, mint a koronavírus-járvány és a regionális biztonsági kérdések - tette hozzá Psaki.
Az amerikai törvényhozás felsőháza, a szenátus republikánus frakciójának vezetője, Mitch McConnell szintén tárgyalt szerdán az izraeli miniszterelnökkel. McConnell a Twitteren közzétett bejegyzésében azt írta, hogy ő és Bennett "közös kihívásokról" beszéltek, beleértve
"a globális terrorizmust, az antiszemitizmust és Irán veszélyes törekvéseit".
(MTI/Hetek)