400 oldalas jelentés: Anglia cserben hagyta a gyermekeket, amikor gendergyógyszerekkel bombázta őket
„A gyerekeket focilabdaként használják” – mondta a vizsgálatot vezető szakértő
400 oldalas jelentés: Anglia cserben hagyta a gyermekeket, amikor gendergyógyszerekkel bombázta őket

Forrás: Youtube/The Times and The Sunday Times

2024. 04. 10.
Hatalmas vihart kavart Nagy-Britanniában, hogy közzétették az úgynevezett Cass-jelentést, amely az transznemű fiataloknak nyújtott egészségügyi ellátások felülvizsgálati anyagát tartalmazza, és amely komoly aggályokat fogalmaz meg a nemváltó kezelések kapcsán.

Szerdán tették közzé a 18 év alatti transzneműeknél alkalmazott ellátási modellről szóló 400 oldalas jelentést, amely szerint csak „gyenge (lábakon álló) bizonyítékok” vannak arra vonatkozóan, hogy a pubertásblokkoló hormonok pozitív vagy éppen negatív hatással vannak a nemi identitászavarra, a tényleges hatásukról szóló tanulmányok pedig „gyenge minőségűek”.

A pubertásblokkoló hormonok olyan gyógyszerek, melyek megakadályozzák a serdüléssel együtt járó, a nemi jelleget tükröző testi változásokat, azaz a nőiesedést illetve a férfiasodást. A gyógyszerek ezen csoportjának hatásait korábban a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) fizikailag visszafordíthatónak minősítette.

A jelentés Dr. Hilary Dawn Cass szakértő után kapta a nevét, aki a londoni Szent Tamás Kórház korábbi gyermekfogyatékossági szakorvosa, és aki 2015-ben a gyermekegészségügyben végzett munkájáért OBE kitüntetést kapott. Emellett 2012 és 2015 között a Királyi Gyermekgyógyászati és Gyermekegészségügyi Főiskola (Royal College of Paediatrics and Child Health) elnöke volt.

„Cserben hagytuk őket (ti. a gyerekeket - a szerk.), mert a kutatás nem elég jó, és nincsenek jó adataink” – mondta Cass a Guardiannak. „A vita toxikus voltát a felnőttek állandósítják, és ez önmagában is igazságtalan a gyerekekkel szemben, akik a vita közepébe csöppennek.

A gyerekeket focilabdaként használják, és ezzel a csoporttal szemben több együttérzést kellene tanúsítanunk.”

Az Egészségügyi Szolgálat még 2020-ban rendelte el a független felülvizsgálatot, melynek élére Dr. Hilary Cass tették, hogy foglalkozzon azzal, miért emelkedik a beutalások száma az ország egyetlen, fiatalokkal foglalkozó gender klinikáján, ahova rendszerint a nemi identitászavarral küzdőket irányítják. A frissen megjelent jelentés kibővíti a 2022 márciusában kiadott időközi jelentésben megfogalmazott ajánlásokat, amiben akkor az angliai ellátás decentralizálását szorgalmazták, oly módon, hogy regionális központok formájában biztosítsák az ellátását. Megállapították továbbá a jelentésben, hogy „nincs egy egyszerű magyarázat” a transznemű, nembináris vagy nemi szempontból nem konform fiatalok számának növekedésére, és hogy ellentmondásos nézetek vannak a transznemű fiatalok ellátásának módját illetően.

A Cass-jelentés teljes terjedelmű változata megjegyezte, hogy „jelentős számú kutatás” jelent meg a fiatalok nemi hovatartozásával kapcsolatos klinikai döntéshozatal kapcsán, de a bizonyítékok arra utalnak, hogy ez a kutatómunka „gyenge minőségű” és megbízhatatlan.

Példaként említi a transzneműkre vonatkozó egészségügyi iránymutatások nemzetközileg elismert testületét, a Transzneműek Egészségügyi Szakmai Világszövetséget (WPATH), amelyből Cassék szerint hiányzik a „fejlesztési szigor”. Egy nyilatkozatban Cass elmondta, hogy „Amit én ajánlok, az az ország egész területén elosztott kapacitásbővítés, amely a gyermekgyógyászati szolgáltatásokra épül, és következetesen kerül megvalósításra.”

A cél pedig

„egy sokkal holisztikusabb ellátási kínálat, amely a gyermeket egész emberként, és nem csupán a nemi identitásán keresztül szemléli"

- folytatta. „És egy szilárd kutatási környezet kialakítása, amely bizonyítékokat szolgáltat a hosszú távú eredményekről és a különböző beavatkozások hatékonyságáról, hogy a jövőbeni ellátást szilárd bizonyítékok alapján lehessen megalapozni.”

Az ellátási modell országos decentralizálása mellett a Cass-jelentés azt is szorgalmazza, hogy az ifjúsági gender-klinikára beutalt fiatalok számára „személyre szabott kezelési tervet” készítsenek, amiben figyelembe veszik például az „idegrendszeri fejlődési körülményeket”, így például az autizmust, a depressziót, a szorongást és más betegségeket is.

(Guardian / Pink News / Hetek)

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket.  EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.

hetek hírlevél/viber

Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait.  CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!