Nézz fel: különleges együttállásban gyönyörködhetük ma este
A Hold a Jupiterrel az Uránusszal és a Fiastyúkkal lesz majd egyvonalban
Nézz fel: különleges együttállásban gyönyörködhetük ma este

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2024. 03. 14.
Ma éjjel különleges együttállást csodálhatunk meg az égbolton este 8 óra körül. A Jupiter a Hold, az Uránusz és a Fiastyúk áll majd egyvonalban. Az együttállás résztvevőit az Uránusz kivételével szabad szemes észlelők is megtekinthetik.

Néhány napja a Hold és a Jupiter látványos együttállását figyelhették meg, azok, akik az eget kémlelték. Március 13-án a Hold dagadó sarlója 15 százalékos vékonyságú volt, ez ma már 25 százalékosnak látszik majd, így még könnyebben észrevehetjük az égbolton a Holdat, és ha azt megtaláltuk, az együttállás többi résztvevőjét abból kiindulva szintén könnyedén meglelhetjük - számolt be a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

"A Hold alatt, körülbelül 11 fokos távolságban lesz látható Naprendszerünk ötödik bolygója, a gázóriás Jupiter. Rendkívüli fényességével szinte kiszúrja a szabad szemes észlelő szemét. Ha van távcsövünk vagy binokulárunk, érdemes közelebbről is megnézni a Jupitert, hiszen 4 leglátványosabb holdja, a Galilei-holdak néven ismert Io, Europa, Callisto és Ganymedes is látszani fog" - írják.

Ha az együttállás két résztvevőjét, tehát a Holdat és a Jupitert sikerült megtalálni, akkor egy kisebb távcsővel könnyedén megtalálható a következő résztvevő, az Uránusz jégóriás, a Naprendszer hetedik bolygója is.

Ha képzeletben egyenessel kötjük össze a Holdat és a Jupitert, az Uránusz nagyjából az egyenes szakasz közepénél helyezkedik majd el.

Az együttállás harmadik szabad szemes résztvevője a Bika csillagképben található Plejádok, népi nevén Fiastyúk nyílthalmaz: a csillaghalmaz a Jupiter – Hold egyenest követve a Hold fölött virít majd. Városból ködös, kiterjedt foltként látszik, amiben csillagok sejlenek. Vidéki égboltról 7-10 jól elkülöníthető csillagát is megpillanthatjuk.

Még egy különleges objektumot figyelhetünk meg az esti égbolton: a 12P/Pons-Brooks üstököst. Az üstökös az Androméda csillagkép közelében látszik majd. Mivel látszó fényessége nem éri el a szabad szemes határt, megfigyeléséhez távcső szükséges.

(Svábhegyi Csillagvizsgáló/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!