A Hetek ünnepi előfizetői akciójában a nyomtatott és online hetilap csomagra előfizetők között több mint 80 értékes nyereményt sorsolunk ki. A fődíj egy Dacia Sandero személyautó. Minden az akció keretében előfizető olvasónk hetekes maszkot kap ajándékba. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.
A Times of Israel által idézett 13-as csatorna egyik riportja szerint Izrael és az Egyesült Államok azt tervezi, hogy "fedett műveletekkel" és gazdasági szankciókkal fokozza a nyomást Iránon Donald Trump jelen ciklusának utolsó heteiben. A forrás szerint nem valószínű, hogy Teherán katonai válaszcsapással élne az elnök mandátumának lejárta előtt.
A Walla izraeli hírportál szerint az izraeli politikai vezetés az elmúlt hetekben
arra utasította a hadsereg vezetőit, hogy készítsék elő Izraelt egy Irán elleni amerikai támadás lehetőségére, melyre a következő hetekben kerülne sor, még mielőtt lejár Donald Trump mandátuma.
Az értesülést meg nem nevezett, a kérdésben érintett magas rangú izraeli tisztviselők közölték a hírportállal.
Beni Ganz védelmi miniszter az elmúlt két hétben kétszer beszélt Christopher Miller megbízott amerikai védelmi miniszterrel, aki a Trump által az elnökválasztás után néhány nappal menesztett Mark Asper helyébe lépett.
Magas rangú izraeli tisztviselők szerint megbeszéléseiken az iráni kérdéssel, a szíriai helyzettel, valamint Izrael és az Egyesült Államok közötti biztonsági együttműködési megállapodással foglalkoztak.
Az izraeli tisztviselők az oldal szerint azt mondták, hogy ha a Trump-kormányzat fellép Irán ellen, akkor várhatóan Izrael előzetes figyelmeztetést kap. A nagyfokú bizonytalanság miatt azonban
a hadsereget arra utasították, hogy győződjön meg védelmi rendszereinek megfelelő működéséről.
Izraelben ugyanis attól tartanak, hogy egy amerikai támadás esetén az irániak katonai válasza közvetlenül Izraelre sújthat le a szíriai Irán-párti milíciák vagy a Libanonban működő síita Hezbollah terrorszervezet bevetésével.
A múlt héten a The New York Times című amerikai lap arról számolt be, hogy Trump elnök néhány vezető amerikai tisztviselőnek
felvetette Irán natanzi központi urándúsító létesítménye megtámadásának lehetőségét.
A beszámoló szerint Mike Pence alelnök, Mike Pompeo külügyminiszter és a közigazgatás más magas rangú tisztviselői azzal tanácsolták el az elnököt ettől lépéstől, hogy ez regionális eszkalációhoz vezetne.
Pompeo külügyminiszter néhány nappal ezt követően meglátogatta Izraelt és a Perzsa-öböl menti államokat. Látogatása során a kíséretében lévő amerikai tisztviselők kijelentették, hogy a Trump-kormány továbbra is
napirenden tart minden lehetőséget Iránnal kapcsolatban.
Pompeo közel-keleti tartózkodásának idején az Egyesült Államok hadseregének Közel-Keletért felelős központi parancsnoksága meglepetés-hadgyakorlatot hirdetett, amelyben B-52 stratégiai bombázókat indítottak.
Ezek a nehézbombázók képesek olyan óriási bombákat hordozni, amelyek behatolhatnak az iráni földalatti nukleáris létesítmények bunkereibe. Az amerikai bombázók az Egyesült Államokból indultak, és egyenesen az amerikai légierő katari bázisára repültek.
Ezt a váratlan hadgyakorlatot Teheránnak küldött üzenetnek szánták. Az Egyesült Államok hadserege központi parancsnokságának nyilatkozata szerint
a gyakorlat célja az agresszív elemek elrettentése és Amerika közel-keleti szövetségesei iránti támogatásuk kifejezése volt.
(MTI/Hetek/Times of Israel)