Ádáz maratoni vita Brüsszelben: még Magyarország EU-ból való kizárása is felmerült a gyermekvédelmi törvény miatt
Voltak könnyes szemek, kimerült kormányfők és egy mindenre elszánt holland miniszterelnök is
Ádáz maratoni vita Brüsszelben: még Magyarország EU-ból való kizárása is felmerült a gyermekvédelmi törvény miatt

Forrás: Facebook/Orbán Viktor

2021. 06. 25.
Habár eleinte csak a csütörtöki napot szánták volna a brüsszeli uniós csúcson a magyar gyermekvédelmi törvény kitárgyalására, a maratoni hosszúságú találkozó még pénteken is a hazai LMBTQ-ügyről szólt, no meg arról, hogy Magyarországot tulajdonképpen egy sor tagállam az Európai Unióból való távozásra szólított fel.

Már csütörtökön is rendkívül heves vita folyt a melegellenesnek minősített magyarországi gyermekvédelmi törvényről. A kritikusok úgy értelmezik a törvény egyes kiegészítéseit, hogy azok tulajdonképpen kriminalizálják a homoszexuálisokat és gyűlöletet keltenek, kirekesztőek. A magyar kormány ezzel szemben következetesen azt kommunikálja, hogy a felnőtt homoszexuális emberek jogairól a törvényben szó sincs, a törvény célja csupán az, hogy biztosítsák a szülők számára a jogot, hogy maguk dönthessenek a gyermekük szexuális neveléséről. 

A legmarkánsabb álláspontot a támadó oldalról Mark Rutte holland kormányfő fogalmazta meg, aki szerint az a cél, hogy "térdre kényszerítsük Magyarországot ebben az ügyben". A miniszterelnök azt is felvetette, hogy Magyarországnak el kellene hagynia az Európai Uniót. 

Egyes források szerint így fogalmazott:

"Viktor, ha ezt csinálja, miért akar egyáltalán az EU-ban maradni?"

A homoszexualitását nyíltan felvállaló luxemburgi miniszterelnök a fiatal homoszexuálisok öngyilkossági hullámáról beszélt, amit összekötött azzal, hogy a környezete nem tartja őket normálisnak. "Harcolni fogok az intolernciával szemben" - jelentette ki. 

"Egy meleg férfi vagyok, egy zsidó férfi unokája. Tudom milyen az, amikor kipécéznek és megbecstelenítenek. Nem meleggé váltam. Az vagyok, ez nem döntés kérdése...

Az édesanyám gyűlöli, hogy meleg vagyok, együtt élek ezzel. De ön ezt most törvénybe rakta. Tisztelem magát, de ez egy vörös vonal. Ez az alapvető jogokról szól, lehetünk mások."

- kelt ki Xavier Bettel a magyar miniszterelnöknek. 

 

Megszólalt az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres is, aki szerint elfogadhatatlan minden LMBTQ közösséggel szemben diszkrimináció. 

A heves vita során a 27 tagállamból egyedül a lengyel és a szlovén kormányfő állt egyértelműen Magyarország mellé e kérdésben. 

Pénteken folytatódott a feszült össztűz alatt Magyarország

Merkel úgy foglalta össze az eseményeket, hogy egy "nagyon, nagyon őszinte" vita folyt a magyar törvényről. "A Bizottság tovább foglalkozik a magyar törvénnyel... Nagyon különböző elképzelések vannak Európa jövőjével kapcsolatban, nem csak Magyarország vonatkozásában. Ezeket a párbeszédeket tehát tovább kell folytatni" - fogalmazott a német kancellár.

A belga kormányfő azt reméli, hogy Orbán azzal a kérdéssel a fejében alszik el, hogy van-e még Magyarországnak helye az Európai Unióban.

"Nem hiszem, hogy arra számított, hogy a találkozó ilyen irányt vesz majd" - mondta el Alexander De Croo az újságírók kérdésére. 

 

Mark Rutte elmondása szerint Xavier Bettel luxemburgi kormányfő csütörtöki személyes beszámolója kapcsán

"mindenkinek könny szökött a szemébe".

A luxemburgi miniszterelnök ugyanakkor jogi eljárásokat szorgalmazott a törvénnyel szemben. "Nem ugyanaz az ember, akivel évekkel ezelőtt találkoztam, aki nyitott és toleráns volt" - magyarázta Bettel. 

Az ír miniszterelnök Micheál Martin azt üzente Orbán Viktornak, hogy "a törvénye kárt okoz a fiataloknak". Hozzátette, Magyarország átlépett egy határvonalat a törvénnyel. 

Tények helyett média

Janez Jansa szlovén kormányfő a vitán azt hangsúlyozta, hogy nem megosztani kellene az uniót, hanem inkább egységesíteni. Ezért az LMBTQ-vita kapcsán inkább azt szorgalmazta, hogy amennyiben valóban problémás a magyar törvény az uniós jog szempontjából, akkor miért nem várják meg a vizsgálat eredményét. A miniszterelnök azt sérelmezte, hogy

médiabeszámolók alapján vitáznak most oly hevesen, és nem a konkrét tények ismeretében. 

Merkel egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy nem nagyon volt még ennyire mély és intenzív, ellentmondásos vita ebben a kérdésben. Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel azt emelte ki, hogy nem is volt tervben, hogy a csúcson ez a törvény előkerül, de muszáj volt megtárgyalni. Azt az újságírói kérdést már kikerülte, hogy vajon Magyarországnak távoznia kellene-e az EU-ból. 

Az ügyeletes elnökséget betöltő Portugália szerint alapvető értékeket sért a magyar törvény, miközben a sajtótájékoztatón a portugál kormányfő mellett álló Ursula von der Leyen sietett leszögezni, hogy jó oka van Magyarországnak az EU-ban maradni, de

lépéseket fognak tenni a "diszkriminatív" törvény ellen. 

Macron árnyalta a kérdést

Emmanuel Macron francia államfő már jóval egyértelműbb álláspontot képviselt, miközben élesen kritizált a törvényt: nem támogatja a Magyarország ellen indítandó 50-es cikkely szerinti kizáró eljárást. "Nem mondhatjuk azt, hogy geopolitikailag növelnünk kellene Európát, de közben amikor probléma merül fel, egyből tagállamok kizárását emlegetjük" - utalt Rutte javaslatára. Macron az uniós támogatások kifizetését sem kötné össze az értékek tiszteletének követelményével, mivel akkor Magyarország könnyedén vághatna vissza pár év múlva, amikor már nettó befizető ország lesz.

"Ez nem egy Orbán Viktor-probléma"

- szögezte le. 

Charles Michel péntek délután úgy fogalmazott, hogy a vitát most felfüggesztik, mert már mindannyian nagyon kimerültek. 

Mark Rutte ugyanakkor tovább adta a nyilatkozatokat az ülés után is, úgy fogalmazott, hogy hiába érvelnek máshogy a magyarok, "Magyarország egyenlőségjelet tett a homoszexualitás és a pedofília közé" - magyarázta. 

A támadó tagállamok és a velük egyetértő uniós intézményvezetők körében az is felmerült, hogy adott esetben egy kötelezettségszegési eljárással akár meg is vonhassanak uniós támogatásokat Magyarországtól a törvény miatt. 

(Euronews, Politco, MTI, Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!