Netanjahu a Harmadik Templomról is tárgyalhat Trumppal?
Jerusalem Post: Az Irán elleni háború után új nemzeti egység formálódik
Netanjahu a Harmadik Templomról is tárgyalhat Trumppal?

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2025. 07. 09.
Nobel-békedíjra jelölte Benjamin Netanjahu az amerikai elnököt, aki viszonzásul hozzájárulását adhatja a jeruzsálemi Templom-hegyen egy új zsidó szentély felépítéséhez, állítja egy, a washingtoni látogatás alatt megjelent videóösszeállítás szerint.

Mint arról beszámoltunk, Jiszrael Katz izraeli védelmi miniszter egy hatalmas, akár 600 ezer ember befogadására alkalmas „humanitárus várost” tervez a Gázai-övezet déli részén felépíteni, ahová azok a palesztin lakosok költözhetnének, akik átestek a biztonsági szűrésen, és nincsenek kapcsolatban a Hamász terrorszervezettel.

Nem ez az egyetlen nagyszabású terv, ami a térségben újra értelmezné a fennálló status quót.

Egyre többen írnak és nyilatkoznak arról, hogy az október 7-ei palesztin pogrom és az ezt követő leszámolás Irán térségbeli terrorcsatlósaival, majd a teheráni rezsimmel szembeni közvetlen, 12 napos háború megteremtette egy új nemzeti egység lehetőségét Izraelben.

„Izraelben való jelenlétünk mindig is egy magasabb cél szolgálatában állt. Soha nem volt pusztán politikai jellegű – történelmi jelentőségű és sorsdöntő volt” – írja a Jerusalem Postban megjelent véleménycikkében Moshe Taragin rabbi, aki szerint október 7-e „felborította ezt a narratívát. Azt látni, hogy zsidókat ilyen brutálisan lemészároltak saját hazájukban – miközben a Simchat Torah örömünnepre készültek – olyan törés volt, amilyet az állam megalakulása óta még soha nem tapasztaltunk”.

A szerző szerint ezt a törést az Irán elleni villámháború kezdte begyógyítani, ami „visszaadta azt a ragyogást, amelyet két évvel ezelőtt elvesztettünk. Újraélesztette azt a szellemet, amelyet két évnyi gyötrelmes bizonytalanság tompított és fárasztott. És mindenekelőtt emlékeztetett minket arra, hogy egy sokkal nagyobb történet részesei vagyunk – egy olyan történetnek, amely túlmutat a terror és a kétségbeesés pillanatain. Egy történetnek, amely nem fog elhalványulni és nem lehet legyőzni”.

Ennek az új korszaknak a jelképét és kulcsát egyre többen a jeruzsálemi zsidó szentély – amit Harmadik Templom néven is emlegetnek – helyreállításában látják.

Egy napokban megjelent videóösszeállítás számba veszi azokat a lépéseket, amelyek ennek érdekében az utóbbi időben történtek. 

Az egyik fontos fejlemény, hogy június végén Itamár Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter hivatalosan engedélyezte a zsidó hívők számára az imádkozást – beleértve az éneklést és a táncot is – a jeruzsálemi Templom-hegyen. 

Ez a döntés nem történhetett volna meg Benjamin Netanjahu kormányfő engedélye nélkül, aki az ANI News csatorna által készített összeállítás szerint elvben már a templomi áldozatokhoz szükséges bibliai szertartást is jóváhagyta. Mint ismert, hibátlan vörös tehenek hamvát kellett ahhoz a vízhez keverni, amellyel az ószövetség idején a zsidó templomban szolgáló papokat megtisztították.

A Hetek is beszámolt arról, hogy 2022-ben öt ilyen vörös tehénborjút szállított egy civil szervezet Izraelbe, amelyből a szükséges két évnyi várakozás után kettő bizonyult hibátlannak. Ezekkel bármikor elvégezhető a szertartás, ami a templomi papok újra szenteléséhez szükséges.

További fejlemény, hogy egy volt izraeli parlamenti képviselő, Moshe Feiglin elkészített egy hatalmas, simára faragott követ, amelyet a leendő templom alapkövének szán.

A szándékok és előkészületeke tehát több szálon megtörténtek, kérdés csupán az, hogy ki kezdeményezheti egy szentély felépítését az iszlám által is szent helynek tekintett jeruzsálemi helyszínen? A videóösszeállítás szerint ez a személy egyedül Donald Trump lehet, akinek a Közel-Kelet újra formálására irányuló nagyszabású tervébe beleilleszkedhet egy ilyen radikális lépés.

A hírek szerint most a Trump újraválasztása óta immár harmadszor is Washingtonban tárgyaló Benjamin Netanjahu igyekszik arról meggyőzni az amerikai elnököt, hogy ennek az új, az Ábrahámi-békeszerződéseket kiterjesztő folyamatnak a kulcslépése lehetne, ha engedélyezné a Harmadik Templom – de legalább egy azt előkészítő zsinagóga – építését. Közismert, hogy Trump üzleti pályafutása során minidig is kereste azokat a helyszíneket, ahol a legértékesebb épületeket lehet megvalósítani, erre is emlékeztetheti őt Netanjahu, aki látogatása során bejelentette, hogy hivatalosan Nobel-békedíjra jelöli az amerikai elnököt.

További támogatója lehet a tervnek Pete Hegseth védelmi miniszter, aki korábban Jeruzsálemben arról beszélt, hogy lehetséges egy új templom felépítése a jeruzsálemi szent helyen. (Ezt a bejelentését szinkronnal megtalálhatják a Hetek videócsatornáján is).

 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!