A tömeges távozás a Washington Free Beacon beszámolója szerint könnyen a végét jelentheti a vizsgálóbizottságnak, melyet a palesztin delegáció, valamint az Iszlám Együttműködés Szervezete kérésére hoztak létre még 2021-ben, hogy vizsgálja az izraeli-palesztin konfliktus „kiváltó okait”. A zsidó állam támogatói viszont szélsőséges elfogultsággal vádolták a bizottságot, kiemelve, hogy annak kinevezett vezetői „apartheid” államnak bélyegezték Izraelt, és egyúttal azzal vádolták meg a zsidókat, hogy irányításuk alatt tartják a médiát.
Pillay „életkorával, egészségügyi problémákkal és számos más kötelezettségével járó terhekre” hivatkozva mondott le.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter alig egy héttel korábban jelentette be, hogy az Egyesült Államok szankciókkal sújtja Francesca Albanese-t, az ENSZ palesztin területekkel foglalkozó különleges megfigyelőjét, amiért az „törvénytelen és szégyenletes erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy [a Nemzetközi Büntetőbíróság] amerikai és izraeli tisztviselők, vállalatok és vezetők ellen fellépjen”.
Albanese volt az, aki egyúttal „fenyegető leveleket” is írt a világ számos vállalatának, melyekben arra figyelmeztette a cégeket, hogy szakítsák meg üzleti kapcsolataikat Izraellel, különben „potenciális büntetőjogi felelősségre vonással” kell szembenézniük.