Az elmúlt néhány évben úgy tűnik, rájár a rúd a brit királyi családra. Négy évvel ezelőtt, még 2020 februárjában okozott nagy felbolydulást Harry herceg és felesége, Meghan bejelentése, miszerint visszalépnek a brit királyi család „szenior” köreiből, és a jövőben anyagilag is függetlenedni akarnak. Már akkor felmerült a kérdés: mi az alkotmányos monarchiák jövője a modern demokráciák világában?
A sussexi herceg és hercegné az udvari protokolltól teljesen eltérő formában (Instagramon) jelentette be, hogy a jövőben „egy progresszív, új szerepet kívánnak kialakítani a brit monarchia intézményén belül”, és „vissza kívánnak lépni a királyi család »szenior« tagjai közül”. A „szokásos” protokoll-lépésekből mindössze az maradt ki, hogy hivatalosan egyeztessenek a királynővel, akinek a jóváhagyása után jelentheti be egy családtag, hogy kilép a reflektorfényből. Ebben az esetben ez a jóváhagyás csak sokkal később történt meg, úgy, hogy a visszalépés részletei a mai napig nincsenek tisztázva, ahogy például Harry és Vilmos herceg megromlott kapcsolata sem tudott helyre állni.
A királyi család egyik tagja még Jeffrey Epstein szexbotrányába is belekeveredett. 2021-ben egy amerikai nő, Virginia Giuffre, a szexuális ragadozó egyik vádlója pert indított András yorki herceg ellen, mivel az állítása szerint 17 éves korában erőszakot követett el rajta Epstein kerítője, Ghislaine Maxwell londoni, illetve Epstein New York-i és Virgin-szigeteki otthonában. A botrány egyáltalán nem hiányzott a királyi családnak.