Rendkívüli jogkört szeretne magának az Európai Bizottság
A COVID-19 világjárvány és az ukrán háború miatt kialakuló ellátási válsághelyzetek megoldására szolgálna
Rendkívüli jogkört szeretne magának az Európai Bizottság

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2022. 09. 05.
Rendkívüli jogkört szeretne magának a Európai Bizottság, hogy a vállalatokat kulcsfontosságú termékek gyártására és árukészletek felhalmozására kényszeríthesse válsághelyzetekben, és ellentétes esetben bírságokat is kivethessen - derül ki a Reuters birtokába került uniós dokumentum szerint. 

A Közös Piaci Vészhelyzeti Eszköz elnevezésű terv, amelyet szeptember 13-án mutatnak be, a COVID-19 világjárvány és Oroszország ukrajnai inváziója miatt kialakuló ellátási válsághelyzetekre megoldására szolgálna. Célja továbbá, hogy a hasonló jogkörrel rendelkező külföldi országokat visszatartsa attól, hogy a 27 országból álló blokk előzetes tájékoztatása nélkül tegyenek hasonló lépéseket.

Az EU végrehajtó ága a lehetséges vészhelyzetek között sorolta fel a „geopolitikai instabilitást, az éghajlatváltozást és az ebből eredő természeti katasztrófákat, a biológiai sokféleség csökkenését és a globális gazdasági instabilitást”. 

A bizottság már akkor is hasonló ötleteket fogalmazott meg, amikor ez év elején javasolta az EU chipekről szóló törvényét, hogy megelőzze az esetleges félvezetőhiányt.

A Bizottságnak még egyeztetnie kell a részletekről az uniós országokkal és törvényhozókkal,

mielőtt a javaslat törvényerejűvé válhat egy hónapokig tartó folyamat során. Ha elfogadják, a Bizottság felkérheti a tagállamokat, hogy

a lehető leggyorsabban szervezzék át az ellátási láncaikat, és növeljék a válság szempontjából releváns áruk szállítását – áll a dokumentumban.

Előfordulhat, hogy a vállalatoknak priorizálniuk kell majd bizonyos kritikus fontosságúnak ítélt áruk gyártását.

A téves vagy félrevezető információkat szolgáltató vállalkozásokat akár 300 ezer eurós pénzbírsággal, míg azokat, amelyek nem tartják be a kulcsfontosságú termékek rangsorolására vonatkozó utasítást, az átlagos napi forgalom 1,5 százalékának megfelelő napi bírsággal is sújthatják.

A Reuters szerint több uniós ország aggódik a Bizottság tervei miatt, hatalomszerzésnek leírva azt;

mások pedig kínai jellegű államkapitalizmus bevezetéséről írnak.

A bizottság nem kommentálta a kiszivárgott dokumentumok tartalmát.

(Reuters/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!