Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
A tanulmány két 6 év körüli inka gyermek mintáinak elemzését ismerteti, akiket a perui Ampato vulkánon áldoztak fel.
Az ősi inka társadalmakban bevett gyakorlatnak számított, hogy megünnepeljék az olyan nagyobb eseményeket, mint például a király születése vagy egy háborús győzelem. Ezekhez pedig emberáldozatok is kapcsolódtak.
A capacochának nevezett áldozást papok végezték, ami egyben a népességszabályozás eszköze is volt.
Jelen tanulmányt egy lengyel, amerikai és perui tudósokból álló nemzetközi csapat végezte el és tette közzé a Journal of Archaeological Science című folyóiratban ebben a hónapban.
A szakértők olyan kábítószerek nyomait keresték, mint a kokain, illetve a meszkalin, triptamin, harmalin és harmin, melyek pszichoaktív tulajdonságokat mutatnak.
Mint megállapították, az áldozatok életének utolsó heteiben/napjaiban kokaleveleket rágtak, illetve az ayahuasca nevű, tudatmódosító hatású főzetet fogyasztották, amitől bódulatba estek.
A kutatók úgy vélik, hogy az inkák tudatosan használták fel ezeknek a növényeknek és szereknek az antidepresszáns hatásait, hogy így oldják az áldozatok szorongásait és csökkentsék a depressziót.
Szerintük a gyerekek valószínűsíthetően végig tudatában voltak annak, hogy mi történik velük, de a szerek hatásai miatt végig nyugodtak tudtak maradni.
(JPost/Hetek)