"Elmegyünk a Holdra!" - nagyívű tervekről beszéltek Budapesten a nemzetközi űrkongresszuson
A Nemzetközi Űrhajós Szövetség 33. Kongresszusa látogatott hazánkba
"Elmegyünk a Holdra!" - nagyívű tervekről beszéltek Budapesten a nemzetközi űrkongresszuson

Fotó: Balogh Csaba

2021. 11. 06.
Ezen a héten zajlik Magyarország több városában a Nemzetközi Űrhajós Szövetség 33. Kongresszusa, melyen több tucat, a világűrt megjárt űrhajós is részt vesz. Az öt napos eseménysorozat mai napján tartották meg A Hold felfedezése kiállítás megnyitót, melyen Mike Fincke és Drew Feustel amerikai asztronauták számoltak be az űrutazásaik során szerzett tapasztalataikról.

Az eseménynek a Magyar Természettudományi Múzeum szolgált otthonul, és az amerikai űrhajósok mellett részt vett rajta Marc Dillard, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ügyvivője, valamint Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos is.

Mind a nagykövetség ügyvivője, mind az űrkutatásért felelős miniszteri biztos kiemelte a magyar-amerikai tudományos, illetve diplomáciai együttműködés jelentőségét, és kölcsönösen elismerték a két nemzet érdemeit az űrkutatás területén.

„Eljutni együtt a csillagokig”

Marc Dillard az amerikai-magyar együttműködések közül külön méltatta a lézertechnológia, a klímatudományok, a zöldtechnológia, illetve a nemzetvédelem terén végzett közös kutatásokat. Úgy fogalmazott, hogy „együtt végzünk kutatásokat, tanulunk, közösen vállakozunk, és együtt is szeretnénk eljutni a csillagokig”.

Meghatározó jelentőségű példaként emelte ki Dillard a magyar kutatónak, Pavlics Ferencnek (1928- ) a nevét is, aki műszaki igazgatóként az Apollo-program során létrehozott holdjármű, a Lunar Roving Vehicle tervezéséért és kivitelezéséért felelt.

Ez volt ugyanis a világon az első „Földön kívüli jármű”, amely a Holdon tapasztalható terepviszonyokra tervezett különleges kialakításának köszönhetően három napig sikeresen működött a Holdon még 1971-ben (az Apollo–15 űrhajó holdra szállása alkalmával, később pedig másik két példánya 1972-ben az Apollo–16 és az Apollo–17 űrhajók járműveként is).

Ezen missziók pedig a magyar vonatkozású találmány segítségével tudták begyűjteni, illetve hazaszállították anyabolygónkra, a Földre azon holdkőzeteket, melyeket kiállítottak a rendezvény helyszínén.

Végszóként a nagykövetség ügyvivője magyarul köszönte meg a figyelmet a közönségnek.

Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos ezután tartotta meg beszédét, melyben úgy fogalmazott, hogy

„Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nem azért, mert könnyű, hanem éppen azért, mert nehéz: elmegyünk a Holdra.”

Majd az amerikai nemzet érdemeit méltatta a Holdra jutás tekintetében.

Amerikai űrhajósok beszámolói

Ezt követően került sor az asztronauta-delegáció tagjaival megtartott panelbeszélgetésre. Ennek során beszámoltak arról, milyen érzés volt kint lenni a világűrben, illetve részt venni a NASA űrexpedícióin.

Mike Fincke amerikai ezredes három űrrepülésen vett részt karrierje során, melyek alkalmával összesen 351 napot, 15 órát és 10 percet töltött a világűrben. Ezzel pedig az amerikai asztronauták sorában a második helyet foglalja el az űrben töltött idő tekintetében.  Társa, Drew Feustel pedig az űrmissziók során 225 napot, 9 órát és 15 percet volt az űrben – ő szintén három űrutazáson vett részt.

Ketten úgy jellemezték az űrséták és űrutazások élményét, hogy azt igazán nehéz szavakkal körülírni.

Leginkább a csodálat, öröm, és a meglepettség érzései járta át őket, amikor az az elképzelhetetlen, űrbéli látvány tárult eléjük.

Éppen az élmény felfoghatatlansága miatt inkább különböző videókat mutattak be a közönségnek, melyek az űrhajó fedélzetén készültek.

A két asztronauta igyekezett ösztönözni a fiatalokat, hogy ha érdekli őket az űrhajózás és szeretnének eljutni a világűrbe, vagy legalábbis az űrszektorban dolgozni, bátran vágjanak bele, tanuljanak és kutassanak. Mike Fincke megemlítette Farkas Bertalan nevét is, akire hősként tekint. Az eseményen szabadon tehettek fel kérdéseket a látogatók.

A Hold felfedezése című időszaki kiállításon különböző holdkőzetekkel és az űrtechnológiával ismerkedhetnek meg a látogatók. A holdkőzeteket az Apolló-misszió tagjai hozta le a Földre 1969 és 1972 között.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!