Hetek óta bunkerben rejtőzik Putyin
Az orosz elnök ukrán merényletkísérlettől tart
Hetek óta bunkerben rejtőzik Putyin

fotó: kremlin.ru

2026. 05. 04.
Egy kiszivárgott európai hírszerzési jelentés szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök merényletkísérletek miatt heteket tölt földalatti bunkerekben. A CNN birtokába került dokumentum szerint a Kreml drasztikus biztonsági szigorítással reagált a puccsveszélyre, miközben az ötödik évébe lépő háború egyre mélyülő gazdasági és társadalmi válságot szül Oroszországban.

Mint arra Financial Times is felhívja a figyelmet, a Kreml 2026 elején a legszigorúbb protokollokat vezette be, miután tavaly decemberben Moszkvában merénylet végzett Fanyil Szarvarov altábornaggyal, az orosz fegyveres erők operatív főnökével. Az európai hírszerzés szerint ez a támadás felgyorsította a reformokat, amelyek Putyin teljes környezetét átfogják.

Most ismét küzdenünk kell a közös értékeink védelméért - hit, család, nemzet! Kérjük, támogassa a munkánkat: hetek.hu/tamogatas

Putyin közeli munkatársait – szakácsokat, testőröket, fotósokat – folyamatosan megfigyelik. Megtiltották számukra a tömegközlekedést, nem használhatnak mobiltelefonokat az elnök közelében, a látogatóknak kétszeres átvilágítást írnak elő.

A Kreml drasztikusan csökkentette az elnök által felkereshető helyszíneket, miközben előre rögzített videókkal igyekszik fenntartani a látszatot.

Az orosz elnök biztonsági okokból elkerüli a valdaji nyári rezidenciáját is, helyette Ukrajna megtámadása óta rendszeresen a Krasznodar környéki korszerűsített bunkerekben rejtőzik, ahonnan a világ elől visszavonulva irányítja a hadműveleteket. A CNN kiemeli: az orosz veszteségek, gazdasági nehézségek és polgári elégedetlenség már a Putyin-barát oligarchákat is idegesíti.

Putyin már túlélt egy nyílt puccskísérletet 2023 júniusában, amikor a Wagner egység parancsnoka, Jevgenyij Prigozsin az ukrán frontról megindult Moszkva felé.

A helyzet súlyosságát jelzi az is, hogy május 9-én, a náci Németország feletti győzelem 81. évfordulóján a moszkvai Vörös téren harci eszközök nélkül tartják a díszszemlét. Ez közel két évtized után most történik először. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő „terrorfenyegetéssel” indokolta a változtatást, hangsúlyozva: „Minden intézkedést megteszünk a veszély minimalizálása érdekében”.

A jelentés úgy tudja, hogy Szarvarov meggyilkolása után három nappal Putyin magához hívta a kulcsembereit. Ezen a feszült megbeszélésen Valerij Geraszimov vezérkari főnök élesen bírálta Alekszandr Bortnyikovot, az FSZB (Szövetségi Biztonsági Szolgálat) vezetőjét, amiért nem védte meg a magas rangú tiszteket. Bortnyikov emelt hangon erőforráshiányra hivatkozott.

Putyin a vita végén nyugalomra szólított fel, alternatív megoldásokat javasolt, és egy héten belüli határidővel konkrét javaslatokat kért a problémákra. Ez a találkozó jól mutatja a Kreml belső törésvonalait:

a védelmi minisztériumot különösen sok kritika éri, mivel – más ügynökségektől ellentétben – nincs dedikált egysége a magas rangú tisztviselők védelmére.

Elszigeteltsége a COVID-19 járvány óta fokozatosan erősödött, de az ukrán drónokkal Oroszország mélységében végrehajtott Pókháló hadművelet és az Egyesült Államok által Venezuelában végrehajtott akció Nicolás Maduro elfogására mindent felülírt. Az FSZB ügynökei kutyás egységekkel végeznek nagyszabású ellenőrzéseket A Kreml körül, a Moszkva-folyó partján őrposztokat állítottak fel dróntámadások esetére.

Putyin támogatottsága a 2022 őszi részleges mozgósítás – amely miatt százezrek menekültek el Oroszországból – óta mért legalacsonyabb szintre zuhant, mind állami, mind független felmérések szerint.

A közösségi médiát elárasztják a kritikus videók: orosz hétköznapi emberek és influencerek egyaránt bírálják az internetes korlátozásokat, a kisvállalkozói adókat vagy éppen szibériai vadállomány ritkítását.

Idei programjai – az utazások és a találkozók – messze elmaradnak a 2025-ös menetrendjétől, amikor Kurszkot és több katonai főhadiszállást is felkeresett, részben egyenruhában. A Carnegie Russia Eurasia Center kutatója, Tatiana Stanovaya szerint: „Növekszik a szakadék Putyin teljesítménye és az elvárások között. Ez valószínűleg nem változik meg hamarosan. A közvélemény elégedetlenség-kitörései pedig egyre gyakoribbá válnak”.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!