Illusztráció ( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
Svájc, amely a jövő hónapban ad otthont az idei versenynek, ennek kapcsán megerősítette, hogy a svájci törvények szerint mind a palesztin, mind az LMBTQ+ zászlók lobogtatása megengedett, és ebben a közönséget sem akadályozza semmi.
A verseny szervezői közölték azt is, hogy bár „a politikai üzeneteket kerülni kell”, az egyes szimbólumokat ugyanúgy kezelik majd, mint a zászlókat, vagyis például nem lesz külön kivétel arra nézve, hogy a nézők az izraeli zászlók mellett a Hamász által fogva tartott túszok szabadon engedésére utaló szimbólumokat is rátűzhessenek a zászlóikra. Vagyis nem egészen egyértelmű, hogy ezeknek az üzeneteknek mi lesz majd a sorsa.
A szervezők hangsúlyozták, hogy számukra az Eurovízió egy „örömteli, nem pedig politikai jellegű esemény”, melyet a zenének és a kultúrának szentelnek, és hangsúlyozták, hogy „a verseny vagy a kapcsolódó események során is kerülni kell mindenfajta politikai megnyilvánulást, beleértve a nyilatkozatok tételét vagy szimbólumok használatát”.
„Bár a versenyszabályok megsértése szankciókkal jár, elvárjuk, hogy minden delegáció jóhiszeműen járjon el a zászlókra vonatkozó szabályokhoz, és értse meg, hogy annak célja a nemzeti és egyéb identitások kifejezése kapcsán az egyértelműség és az egyensúly megteremtése”
- közölte az EBU.
Tehát ami a versenyen résztvevő küldöttségeket illeti, ők csak saját országuk zászlaját tarthatják majd a magasba, míg a palesztin zászlót a nézőtéren ki lehet majd tűzni, a színpadon vagy az Eurovízió hivatalos eseményein, például a vörös szőnyegen nem.