A Pfizer betámadta az Astrát?
A Pfizer betámadta az Astrát?

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2021. 12. 07.
Egy brit dokumentumfilmben bemutatják, hogy egy, a Pfizer amerikai gyógyszergyártóhoz köthető prezentáció komolyan bírálta az AstraZeneca által gyártott Covid-19 vakcinát annak potenciális veszélyei miatt. A Pfizer amerikai gyógyszergyár tagadja, hogy bármiféle jogsértést követett volna el.

Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes 

A Channel 4 „Dispatches” oknyomozó műsorának előzetesében szerepelt, hogy a Pfizer egyik prezentációja szerint az AstraZeneca Covid-19 elleni oltóanyaga nem biztonságos a legyengült immunrendszerű betegek számára, ráadásul az rákot is okozhat.

Harmadik fél csinálta, nem ők

A szóban forgó beszédet Kanadában mondták el valamikor a tavalyi év folyamán. A műsor, melyből további részleteket tudhatunk meg a „Vaccine Wars: The Truth About Pfizer” cím alatt pénteken kerül majd adásba. A Pfizer azt nyilatkozta az ügy kapcsán, hogy

a prezentációt „tévesen tulajdonították” neki, az egy harmadik féltől származik.

„Cáfolunk minden olyan felvetést, mely szerint a Pfizer mások tudományos erőfeszítéseit akarta volna aláásni” – fogalmazott a vállalat szóvivője. „Mindig is az volt az elsődleges szempontunk, hogy a lehető leggyorsabban kapjanak a betegek jó minőségű (…) és hatékony vakcinákat szerte a világon, és hogy segítsünk véget vetni ennek a halálos világjárványnak.”

A szóvivő azt is elmondta, hogy a Pfizer – miután a kanadai kormány jóváhagyta a Pfizer oltóanyagának használatát az országban – egy harmadik fél részére fizetett azért, hogy a vakcinák témájában létrehozzon egy oktatási programot az országban.

„Pontatlanok a becslések”

A Dispatches által közölt adatok szerint a Pfizer gyártási költsége mindössze 1,01 USD volt vakcinánként, noha a vállalat adagonként 29,17 USD-t kért az Egyesült Királyság kormányától.

Ez tehát 3000%-os felárat jelent.

A Pfizer szerint ugyanakkor jelen becslés „nagyon pontatlan”. Nem kalkulálták bele ugyanis a klinikai vizsgálatoknak, valamint a „tömeges gyártás” és a globális elosztásnak a költségeit.

Az AstraZeneca, mely korábban az Oxfordi Egyetemmel együttműködésben fejlesztette ki az előadásban kritizált oltóanyagát, állítólag 4,77 USD-ért értékesítette az oltóanyagot. Miután azonban bizonyos esetekben vérrögképződés kísérte a szer beadását, az Egyesült Királyság Pfizer vakcinát rendelt helyette.

Tom Frieden, az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának egykori igazgatója a műsor előzetesében elmondja, hogy

„ha vakcinagyártóként csak a profit maximalizálására összpontosítasz, akkor az olyan, mintha a háborún nyerészkednél.”

Zain Rizvi – az egyik amerikai fogyasztóvédelmi szervezetnek, a Public Citizen kutatási igazgatója, mely a Pfizer globális vakcinaszerződéseit vizsgálta – úgy fogalmazott, hogy „Ezeket a szerződéseket titok övezi, és ez elfogadhatatlan. Különösen egy közegészségügyi válság idején.”

A brit vezetőség ugyanis titoktartási záradékban állapodtak meg a Pfizerrel a brit Covid-oltóanyag-ellátással kapcsolatos vitákban.

(RT/Guardian/Hetek)

.
Előfizetői akció


 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!