hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Fél évszázados hazánk első Nemzeti Parkja
Magyarország kincsei
Fél évszázados hazánk első Nemzeti Parkja

Fotók: Ambrus Gábor

2023. 02. 02.
1973. január 1-jén született meg az első nemzeti parkunk. Költőket és írókat ihletett meg a táj szépsége és vadsága. A Hortobágyi Nemzeti Park megalakulása a „Pro Natura” memorandumnak köszönhető.

A feltételezés, miszerint a vándorló őseink az itt megtalálható nagy kiterjedésű legelők miatt döntöttek úgy, hogy letelepednek, helytállónak bizonyult. Ahogy Ecsedi István etnográfus is megírta 1914-ben, a puszta „a természettől az állattenyésztésre [lett] teremtve”. Ugyanis a Hortobágy nem csak Magyarország és Európa legnagyobb síksága a maga 2500 km2-es területével. A természeti adottságai miatt így olyan állattartó kultúra terjedhetett el és maradhatott fenn egészen a 20. század végéig, amely az időjárás viszontagságaihoz igazodva elsősorban a külterjes legeltetésre alapozott tartásmódot alkalmazta. Ez azt jelentette, hogy az év legnagyobb részét áprilistól októberig a pásztorok szabad ég alatt töltötték az álla­tokkal. Estére egy nádból készült kunyhóba tudtak legjobb esetben visszavonulni.

Mind az ember, mind az állat nappal a melegnek, éjszaka pedig a hidegnek volt kitéve. Télre behajtották ugyan az állatokat a téli szálláshelyekre, ám a zord idő különös keménységét egy 1816-os feljegyzés mutatja a legjobban, amikor január 29-ről 30-ára virradó éjjel 13 ember, 76 sertés, 79 ló, 3724 marha, 25 483 juh fagyott meg. A pásztorok dolgát, az időjárás mellett sokszor vadak és rablók támadásai is nehezítették. A Magyarországra betörő tatár és török portyázó csapatok elől a jószágot el lehetett hajtani vagy rejteni a megannyi nádas egyikében, illetve külön falkákra osztva lehetett minimalizálni a kárt, ha az egyiket el is rabolták volna. Ilyen módon csak a legéletképesebb és legszívósabb fajták tudtak fennmaradni, mint amilyen például a szürkemarha. Ennek a nem túl hízékony, de ellenálló fajtának a kitűnő minőségű húsára még nyugaton is volt igény a városiasodás korában. Így a 14. századtól kezdve a hortobágyi legelőkön nevelt szürkemarhákat az északi hajtóúton Bécs és München érintésével, lábon hajtották a hajdúk a kereskedők kíséretében egészen Nürnbergig, ahol ennek emlékére egy szobrot is emeltek. Évente akár több mint 300 000 állatot hajtottak különböző nagyvárosok piacára, amely több nemesi, például a Batthyány és Zrínyi család vagyonát alapozta meg.

A mezőgazdaság hasznosítása

Miután az 1840-es évek vízszabályozásai miatt a Hortobágy legelőinek minősége vészesen romlott és szikesedett, ezért az 1900-as évek elején merült fel először ennek a vidéknek az intenzív mezőgazdasági hasznosítása, illetve felszántása. Ennek a tervnek a véghezvitelét az állattartó birtokosok és pásztorok ellenállása tudta több évtizedig késleltetni. Ám az 1940-es évek mezőgazdasági reformtervei, illetve az 1948-as államosítás miatt a korábbi legelőterületek nagyobb részét szántóvá alakították. Ugyanakkor ez nem ment mindenhol gördülékenyen, ugyanis a beszámolók szerint több helyen a pásztorok, csikósok állták el a traktorok útját és a traktorosokat kampósbottal vagy ostorral fenyegették meg. Az 50-es évek állami gazdaságának nagyszabású tervei között szerepelt a halastavak és csatornarendszerek kiépítése, amelyek a rizs termesztésében játszottak szerepet. Ez pár évig működött is, de idővel annyira elgyomosodtak a rizsföldek, hogy felhagytak a termesztésével.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!