„A születéskor meghatározott nem számos esetben még biológiailag sem olyan egyértelmű, mint amilyennek első megközelítésben látszik. A születéskor az újszülött nemét döntően a testi adottságok, a külső nemi jelleg megtekintésével állapítják meg, ez alapján anyakönyvezik. Az újszülött nemét ugyanakkor a genetikai meghatározottság mellett egyéb biológiai tényezők is befolyásolják (pl. a hormonális rendszer működésének zavarai), emiatt fizikai adottságai szemrevételezés alapján teljes mértékben nem mindig megítélhetőek. A nemi identitás alakulása tehát pusztán biológiai megközelítésben is bonyolult és érzékeny folyamat, amely változhat az élet során. (…) Hasonló a helyzet a transzszexualizmussal is. (…)
A szexuális orientációt jelenlegi tudásunk szerint szintén döntően biológiai tényezők befolyásolják (…) Mindez azt jelenti, hogy a szexuális kisebbségekbe sorolható személyek nem maguk választják a sorsukat, a nemi identitásukat vagy szexuális orientációjukat, hanem azt döntően az általuk nem befolyásolható, nem irányítható komplex biológiai folyamatok határozzák meg” – állítja a Magyar Pszichiátriai Társaság és a Magyar Pszichológiai Társaság napokban nyilvánosságra hozott szakmai állásfoglalása a gyermekvédelmi törvénynyel összefüggésben.
A szakmai szervezetek azt is határozottan állítják, hogy „a nemi identitás és a szexuális orientáció kialakulása környezeti hatással (pl. neveléssel, »propagandával«) nem befolyásolható” – ez egyértelmű hasonlóságot mutat a genderlobbi és a baloldali-liberális politikai irányzatok állításaival, amelyekkel