A héten a gazdasági hírek vitték a prímet a magyar közéletben: az üzemanyagpánik, a benzinársapka eltörlése, az olajcégek extraprofitadója mellett Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke is „nagyot ment” azzal, hogy megkongatta a vészharangot a magyar gazdasággal kapcsolatban. A parlament gazdasági bizottsága előtt válságközeli helyzetről beszélt, kritikát fogalmazva meg a kormány döntéseivel kapcsolatosan. Kiemelte, hogy a jegybankok között globálisan vita volt arról, hogy a 2020-as évtizedben egyáltalán lesz-e infláció. Némelyek azt képviselték, hogy nem lesz, mások az átmeneti inflációt vetítették előre. A világon összesen 3-4 jegybank jósolt magas inflációt, melyek egyike a magyar jegybank volt – mondta.
Emögött az előrejelzés mögött az állt, hogy minden gazdaságtörténeti prognózis azt mutatta, a 2020-as évek trendjei az 1970-es éveket idézik, amikor magas volt az infláció és alacsony a gazdasági növekedés.
Magyarország az egyetlen ország, amely több benzint és gázolajat fogyaszt, mint az energiaválság előtt – mutatott rá a jegybankelnök, aki szerint sok szempontból a saját döntéseink miatt jutottunk válságközeli helyzetbe. „2010 után nem hoztuk meg a jó döntéseket, 2021 után rossz döntéseket hozott a kormány” – tette hozzá, azt állítva, hogy Magyarország a 4-5 legsebezhetőbb ország között van a világon. Szerinte jövőre akár 15-18 százalékos is lehet az infláció.