Az elmúlt egy-másfél évben több tényező együttes hatásának köszönhetően a mezőgazdasági alapanyagok (különösen a gabona és olajos növények) nemzetközi ára jelentősen növekedett. Ez elsősorban a világgazdaság újraindulásának, az emelkedő energia- és műtrágyaáraknak, és egyedi időjárási és agrárpiaci hatásoknak az eredménye. Ezt a folyamatot gyorsította fel az orosz–ukrán háború” – világította meg a Heteknek Nagy István agrárminiszter, hogy miért emlegeti szakértők és politikusok sora rendszeresen az élelmiszerválság veszélyét.
Nagy István kifejtette: Oroszország és Ukrajna vezető gabona- és napraforgóolaj-exportőr, együttes világpiaci részesedésük búzából közel egyharmad, kukoricából közel egyötöd, napraforgóolajból mintegy négyötöd. Emellett Oroszország a világ legnagyobb műtrágyaexportőre – a kieső árualap pedig a nemzetközi árak jelentős növekedését okozza. Az emelkedő inputárak átgyűrűztek az állati termékek árába is, a sertés, a baromfi és a tej ára is jelentősen növekedett az elmúlt időszakban. Ezek nemzetközi folyamatok, a világ összes országában számottevő áremelkedés megy végbe.
A miniszter hangsúlyozta, hogy az árak jövőbeli alakulása nem jelezhető előre megbízhatóan, ugyanakkor a kormány számára továbbra is fontos cél, hogy az élelmiszerek elérhetők maradjanak a lakosság széles rétegei számára.