Tavaly ősszel a Hetek is beszámolt arról, hogy erősen elhúzódik 15 új innovatív gyógyszer OEP általi befogadása, azaz tételes finanszírozásának a bevezetése. (Az OEP utódja időközben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, a NEAK lett.) A melanoma, a prosztatadaganat, az onkohematológia és tüdődaganat gyógyítására szolgáló innovatív gyógyszerek általános OEP-finanszírozását év végére csúsztatta az EMMI. A betegeknek minden egyes nap számít, és ez esetben legalább 2000 súlyos beteg terápiás megsegítségéről van szó. Az érintettek eddig csak egyedi méltányossági alapon juthattak hozzá támogatott formában ezekhez a gyógyszerekhez – amennyiben az OEP egyáltalán elfogadta ez irányú kérelmüket, tekintettel a korlátozott keretre.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) tavalyi közleményéből már sejteni lehetett, hogy a 15 új gyógyszer tételes OEP-finanszírozásának a fedezete elég bizonytalan: a vonatkozó miniszteri előterjesztésben ugyanis az állt, hogy az ehhez szükséges nem kevés pénzt, azaz 5,6 milliárd forintot az OEP „a belső források átrendezésével” tudja biztosítani.
A Magyar Narancs a múlt héten írt arról, hogy az új gyógyszereknek a tételes OEP-finanszírozásba való bevonása után a NEAK idén ősztől újfajta közbeszerzési eljárás bevezetésére tett javaslatot, miszerint ezentúl az azonos hatástani csoportba tartozó hatóanyagok közül árverseny alapján választanák ki a NEAK által tételesen támogatott gyógyszereket. A lépés annak fényében különösen furcsának tűnik, hogy Orbán Viktor épp a WHO múlt heti budapesti ülésén fejtette ki, hogy a daganatos megbetegedések okozta halálesetek magas hazai számát csökkenteni kell. Az újfajta közbeszerzésre vonatkozó javaslat miatt szakmai és betegszervezetek sora tiltakozik, köztük az AIPM és a Magyar Onkohematológiai Betegekért Alapítvány (MOHA) is.