Krakkó Lengyelország történeti és művészeti értékekben leggazdagabb városa. 800 ezer lakosa van, és hatszor ennyi turista keresi fel évente a várost, mely népsűrűségének növekedéséről is híres. Lépten-nyomon esküvői fotózásokkal gazdagítják a turizmus látnivalóit a fiatal házasulandók. Óvárosának patinás utcái és terei bolthajtásos házaikkal és konflisaikkal a „boldog békeidők” hangulatát árasztják.
Az óváros bejáratát a Barbakán jelzi, a régi városfal és városvédelem maradványaként fennmaradt vörös téglás, kör alakú bástya: 1498 körül építették gótikus stílusban. Európában összesen három ilyen előretolt kapuerőd található. Átmérője 24 méter, vastagsága 3 méter, amelyen a tüzérség számára 130 lőrést alakítottak ki, és 8 óratorony alkotja a tetejét. Az őrtorony tetején lévő téglaépítmény nyílásain anno nyilakat és köveket dobtak le, valamint forró folyadékot öntöttek a támadókra. A masszív Barbakánra, amely eredetileg egy szigeten állt két vizesárok között, hét meredek tetejű, apró kilátótorony is került. A külső árok felett felvonóhíd vezetett a kapuig, melyen áthaladva juthatunk a belső udvarra.
A Barbakántól pár méterre a Flórián-kapun belépünk az óváros területére. Az első kaput földsáncból és fából építették 1285-ben. A Brama Floriańska (Flórián-kapu) óváros felőli oldalát barokk stílusú féldombormű díszíti. A középkori védelmi rendszert alkotó szakaszon egykoron 39 bástya, 8 nagy és számos kisebb kapu védte a várost.
A szentek tábora - Jean Raspail látomása Európa bukásáról
A disztópikus regényben egymillió migráns indul útnak Kalkutta nyomornegyedeiből az ígéret földje, a Nyugat felé »
A New Age oszlopai
A Georgia Guidestones: Mi az üzenete a titokzatos amerikai emlékműnek? »
Abortuszháború Amerikában: élet-halál küzdelem a magzatokért
Történelmi lehetőség előtt a Legfelsőbb Bíróság »