Semmirekellő sportolók, amputált csigák és edzői tévhitek 
Lénárt Ágota sportpszichológus a versenysport sötét oldaláról
Semmirekellő sportolók, amputált csigák és edzői tévhitek 

Illusztráció(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix)

2021. 11. 19.
Az egy mítosz, hogy a betört sportolóból lesz bajnok – mondta a Hetek podcastjében Lénárt Ágota sportpszichológus, a magyar olimpiai csapat sportpszichológiai stábjának a vezetője, a Testnevelési Egyetem tanszékvezetője.

Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes

„Amikor gyerek voltam, minket is vertek még az iskolában: megengedett volt egy-egy pofon vagy barack, hajhúzás. A szakmai repertoár beszűkülése kényszerítette az edzőket arra, hogy ilyen módon dolgozzanak, de ma már ez elfogadhatatlan” – mondta Lénárt Ágota a Turi György úszóedző körül kialakult botrány kapcsán. Szerinte egy sportoló csak azért gondolhatja úgy, hogy szükségesek a pofonok ahhoz, hogy belőle bajnok legyen, mert nem tapasztalta meg a másik utat.

Lénárt Ágota elmondta, sokan fordulnak hozzájuk azzal a problémával, hogy az edzőjük lelkileg vagy akár fizikailag terrorizálja őket.

„A lelki terror talán még jobban fáj, mert az hosszú távon a személyiség leépülését okozza. Ha valaki nagyon sokáig hallja az edzőjétől, hogy semmirekellő vagy, belőled nem lesz bajnok, mi a fenének járatnak téged ide, annak a személyiségébe beépülnek ezek a mondatok”

– magyarázta.

Kiemelte: az egy edzői mítosz, hogy csak fájdalommal, szenvedéssel, megaláztatással, betöréssel lehet eredményt elérni. A trénerek sokszor azért fordulnak ilyen eszközökhöz, mert nem láttak mást vagy maguk is lelki problémákkal, szorongással vagy akár személyiségzavarral küzdenek.

Friss hetilapunkban a téma kapcsán edzőt, szülőt és egykori élsportoló pszichológust kérdeztünk arról, hogy hol húzódik a vörös vonal abban az eszköztárban, amellyel jobb teljesítményre lehet sarkallni egy sportolót.

„Az '50-es, '60-as, még a '70-es években volt egy olyan hallgatólagos megállapodás, hogy a szülő azt mondta, ha így lesz bajnok a gyermekem, akkor behunyom a szememet. A modern sportpedagógia és sportpszichológia azonban egyértelműen meghatározza, hogy melyek azok a motiváló tényezők, amiknek a mentén erőszak nélkül is lehet eredményt elérni” – jegyezte meg Lénárt Ágota.

 

.
Előfizetői akció
Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!