„Ezt a ünnepélyes bejelentést szeptemberben fogom megtenni az ENSZ Közgyűlése előtt” – jelentette ki Macron. „Ma a legfontosabb feladat a gázai háború befejezése és a civil lakosság megsegítése.”
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök „határozottan” elítélte Macron döntését, hogy „az október 7-i mészárlás után elismeri a Tel-Aviv mellett fekvő palesztin államot”.
„Egy ilyen lépés jutalmazza a terrorizmust, és azzal a kockázattal jár, hogy újabb iráni bábállam jön létre, ahogyan Gáza is az lett”
– jelentette ki Netanjahu. „Egy palesztin állam ilyen körülmények között Izrael megsemmisítésének kiindulópontja lenne, nem pedig békés együttélésé. Legyünk őszinték: a palesztinok nem Izrael mellett élő államot akarnak.
Izrael helyetti államot akarnak.”
Danny Danon, Izrael ENSZ-nagykövete kijelentette, hogy „sem a valóságtól elrugaszkodott nemzetközi konferenciák, sem az ENSZ-ben tett egyoldalú nyilatkozatok nem vezetnek békéhez”.
„Macron döntése, hogy elismeri a palesztin államot az október 7-i mészárlás után, pontosan akkor, amikor a Hamász még mindig túszokat tart fogva, szégyenletes jutalom a terrorizmusnak” – mondta Danon.
Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere kijelentette, hogy Washington „határozottan elutasítja” Macron tervét.„Ez a meggondolatlan döntés csak a Hamász propagandáját szolgálja, és visszaveti a békefolyamatot” – állította Rubio.
„Ez egy pofon az október 7-i áldozatoknak.”
Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete két X-bejegyzésben is foglalkozott az üggyel.
"Milyen okos! Ha Macron nemes egyszerűséggel "kijelentheti" egy állam létezését, talán az Egyesült Királyság is "kijelentheti", hogy Franciaország brit gyarmat" - írta, majd egy másik bejegyzésében rámutatott: Macron nem pontosította, hol is lenne a palesztin állam, így
nyugodtan tehetné a francia riviérára, és elnevezhetné Frankensztínának.
(JNS/Hetek)