Percről Percre: „Nem szabad, hogy felkészületlenül érjen” - az X-betegségről értekeznek a Világgazdasági Fórumon
Cikkünk folyamatosan frissül
Percről Percre: „Nem szabad, hogy felkészületlenül érjen” - az X-betegségről értekeznek a Világgazdasági Fórumon

Forrás: Shutterstock/Alexandros Michailidis

2024. 01. 17.
A héten tartja a svájci Davosban a Világgazdasági Fórum az éves csúcstalálkozóját, amelyen a világ számos politikai és gazdasági vezetője részt vesz. Folyamatosan frissülő hírfolyamunkban a legfontosabb történéseket vesszük sorra.

A tegnapi napról készült tudósításunkat itt olvashatják el.

 

17:00 - Tudósításunkat felfüggesztjük, holnap jelentkezünk új fejleményekkel.

16:25 - A IKEA vezérigazgatója szerint a mesterséges intelligencia gyors fejlődése „elenyésző a gazdaság teljes átalakulásához képest”.

Jesper Brodin szerint a zöld átállás mozgatja ezt az átalakulást, de azért elismerte, hogy számára is izgalmas az AI.

15:21 - Emmanuel Macron francia elnök Klaus Schwabbal fog beszélgetni

Várhatóan 17:15-től.

A beszélgetésről részletes tájékoztatót nem tettek közzé, csak annyit írtak a hivatalos felületen, hogy  a Fórumon működő „Régiók, Kereskedelem és Geopolitika Központ” - ahol az eszmecserére is  sor kerül - "segíti az érdekelt feleket abban, hogy az elmúlt évtizedek legösszetettebb geopolitikai és geoökonómiai helyzetében a globális és regionális prioritások terén előrelépést érjenek el".

14:49 - Ferenc pápa üzent a Világgazdasági Fórum résztvevőinek

Üzenetében a pápa arra ösztönözte az üzleti élet és a világ vezetőit, hogy legyenek tekintettel arra, hogy a gazdasági fejlődés mindenki számára előnyös legyen, és az továbbra is a szolidaritáshoz legyen kötve.

Hozzátette, hogy az emberiség előtt álló legnagyobb kihívás a békés egymás mellett élés és az szerves fejlődés biztosítása mindenki számára.

„Remélem, hogy az idei fórum résztvevői szem előtt tartják azt az erkölcsi felelősséget, amelyet mindannyiunknak vállalniuk kell a szegénység elleni küzdelemben, a szerves fejlődés elérésében minden testvérünk és nővérünk számára, valamint azon törekvésekben, melyek a népek közötti békés egymás mellett élésre irányulnak” – fogalmazott.

Szerinte a globalizációnak van egy mélységesen erkölcsi dimenziója, és a fejlődéshez szükség van egy erkölcsi iránytűre, hogy a nemzetközi közösség jövőjét meghatározó vitákat le tudjuk folytatni.

14:16 - Újságírók kérdezték a WHO vezetőjét a Covidról és az X-betegségről:

13:46 - A WHO főigazgatója a X-betegségről: nem szabad, hogy felkészületlenül érjen minket

Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz szerint az X-betegségre rengeteg figyelem irányul, de az nem valamiféle új koncepció, hiszen már 2018-ban is foglalkoztak vele. A WHO ugyanis a feladati részeként listázza az esetlegesen világjárványhoz vezető betegségeket, az X-betegség kifejezést pedig azon ismeretlen betegségekre használják, melyekről még nem tudnak, de igyekeznek mégis felkészülni megjelenésére.

„Minden történéssel kapcsolatosan el lehet mondani, hogy a kérdés nem az, hogy megjelenik-e, hanem hogy mikor... A Covidot is nevezhetjük az első X-betegségnek. Ez újra megtörténhet... nem szabad, hogy felkészületlenül érjen minket.”

Hozzátette, hogy „Az ismeretlenre is fel tudunk készülni... A kutatásnak és a fejlesztésnek kell a középpontba kerülnie, tesztelésnek stb.”

13:22 - A Hamász október 7-i támadása után a nemzetközi nőszervezetek néma csendje képviseli a "#MeToo üzenetét - kivéve ha zsidó vagy”

Mondta a Knesszet nők helyzetével és a nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó bizottságának elnöke a davosi Világgazdasági Fórumon a Women Political Leaders (WPL) képviselőinek.

„Az ENSZ reakciói úgy általában, és a női bizottságoké különösen gyengék és késeiek voltak”

- mondta Pnina Tamano-Shata izraeli parlamenti képviselő. Szerinte ha a világ képtelen kiállni azon izraeli nők mellett, akik megtapasztalták az Irán és megbízottjai által elkövetett terrorista akciókat, erőszakolásokat, akkor azzal a „soha többé” ígéret értelmét elvesztette.

Tamano-Shata felszólította kollégáit, hogy ők is „álljanak vállvetve az izraeli nők mellé”, és hozzátette: „ami Izraelben történt, az bárhol megtörténhet a világon, ha nem dolgozunk együtt a terrorizmus leküzdéséért, és nem állítjuk bíróság elé ezeket a szörnyetegeket”.

11:52 - Blinken: Nagy hiba volt felrúgni az iráni atomalkut

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter a Világgazdasági Fórumon tartott beszédében nagy hibának nevezte az iráni atomalkuból való kilépést.

„Szerintem nagy hiba volt felbontani az iráni nukleáris megállapodást. Az iráni atomprogramot egy dobozba zártuk. Amióta (viszont) a megállapodást felbontották, kiszabadult ebből a dobozból”

– fogalmazott a davosi Kongresszusi Központban. „És most egy olyan helyen vagyunk, ahol nem akartunk lenni, mert nincs meg a megállapodás, ezért úgy gondolom, hogy ez (így) nagyon szerencsétlen volt” – tette hozzá.

Donald Trump volt amerikai elnök még 2018 májusában jelentette be a megállapodásból való kilépést, helyette pedig széles körű szankciókat vezetett be Irán ellen.

11:30 - Az ukrán győzelemről faggatták Novákot

Novák Katalin délelőtt kerekasztalbeszélgetésen vett részt, amelynek témája az volt, hogy az európai belpolitika, valamint a jelentősebb biztonsági partnerek belpolitikája hogyan veszélyeztetheti az európai egységet, és ez milyen következményekkel jár a védelmi együttműködésre nézve. A magyar államfő beszélgető partnerei volt többek között Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter és Andrzej Duda lengyel államfő.

A közvetítés során a moderátor feltette a kérdést Nováknak, hogy egyetért-e Orbán Viktor azon lépésével, hogy megvétózta az Ukrajnának szánt uniós támogatásokat? Az államfő erre azt felelte, hogy fontos az ukrán háború témájáról beszélni, és egyértelműen elítéli az orosz támadást, amivel szavai szerint az oroszok átlépték a Rubicont. Majd amikor válaszát folytatta volna, megkérdezte a moderátor tőle, hogy szerinte Ukrajna győzni fog-e?

Erre azt válaszolta, hogy „úgy gondolom, hogy Oroszország nem győzhet, és ez a lefontosabb dolog”, és ezt kell elérni.

Majd a támogatások kérdésére visszatérve közölte, hogy továbbra is támogatni kell Ukrajnát, majd később kiemelte, hogy fontos elkerülni azt, hogy a harmadik világháborúban találjuk magunkat. „Szeretném hangsúlyozni, hogy jelenleg a NATO és az EU nem áll háborúban, s amit el kell kerülnünk az az, hogy katonailag is bevonódjanak a háborúba.” Hangsúlyozta, hogy fontos Ukrajna támogatása, de az eszkaláció elkerülése is.

De a kérdező azt felelte neki, hogy a mostani nem egy befagyott konfliktus, hanem jelenleg is folyik, utalva ezzel arra, hogy ezért is fontos állást foglalni benne. Amire Novák megismételte korábbi válaszát, hogy szerinte ezért is fontos az, hogy Oroszország ne nyerjen. Majd azt mondta, hogy a hátra lévő 5 perc nem elegendő arra, hogy megtalálják a megoldást a háborúra.

Szerinte Ukrajna egy békeformulát tett le az asztalra, amihez Magyarország is csatlakozik másokkal együtt. A kérdés szerinte csak az, hogyan lehet elérni a békét.

10:00 - A hétfői nap összefoglalója

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!