Számos kastély interaktív kiállításokkal kedveskedik a művelődni vágyóknak, vannak, ahol luxuskörülmények között kortyolgathatjuk a kávénkat, a zene kedvelői pedig egyedülálló koncertélményben is részesülhetnek a fák között, beleérezve, hogyan élhettek régen a kiváltságosok.
A Gödöllői Királyi Kastély számos lehetőséget rejt magában, igyekeztek mindenkire gondolni a múzeum üzemeltetői, megőrizve a kastélyhoz méltó életérzést. A különböző kulturális események, koncertek, színdarabok és konferenciák lebonyolítására is nagy hangsúlyt fektetnek, emellett színes gyerekbarát és családias programokkal is várják az idelátogatókat. Az állandó kiállítások keretein belül megtekinthetjük a kastély történelmét az építtető Grassalkovich családtól, Erzsébet királynőn keresztül, a II. világháború utáni idősek otthonán át, a kastély laktanyaként funkcionáló időszakáig.
Grassalkovich I. Antal gróf 1745-ben végzett a kastély belső udvarát közrefogó épület, a díszterem és a főúri lakosztályok kialakításával, Mayerhoffer András tervei alapján. A ma is mintaként szolgáló barokk kastély több részletben nyerte el jellegzetes U alakú formáját, a Grassalkovichok által. Grassalkovich II. Antal építette meg a kőszínházat, unokája, Grassalkovich III. Antal az északi oldalon, az új narancsház és a franciakert tájképi kertté való alakításáért felelt. A későbbiekben sokan ismerhetik I. Ferenc József és Erzsébet királyné pihenő rezidenciájaként is, mely a kastély második fénykorát hozta el. Ekkor épült meg a park területén ma kertészetként üzemelő, kétszárnyú pálmaház, melyet osztrák mintára terveztek. Az első ütemben 1996-tól sorra nyertek szebb alakot a kastély különböző terei, a díszterem és a királyi lakosztályok rekonstrukciójával kezdve. A Barokk Színház felújított formájában is különleges értéket képvisel, hiszen ez az első máig is fennmaradt kulisszás kőszínház Magyarországon.