Már úgy tűnt, a párizsi véres merényletek összerántják a nemzetközi közösséget az Iszlám Állam elleni hatékonyabb küzdelemben. A nagy összefogás azonban továbbra is kétséges, miután két „kulcsszereplő” között súlyos feszültség alakult ki. „A vadászgépünket 4 kilométerre a török határtól, Szíria területén lőtte le egy török F-16-os. Egyik pilótánk sem sértette meg a török felségterületet. Ez nyilvánvaló. Terroristák ellen harcoltak az északi területen” – számolt be indulatosan az esetről Vlagyimir Putyin. Oroszország azt is állítja, bizonyítani tudja, hogy a gépet nem török légtérben lőtték le.
Az orosz elnök, aki éppen Abdullah jordániai királlyal tárgyalt Moszkvában, amikor értesült a történtekről, súlyos vádakkal illette Ankarát. Szerinte Törökország az Iszlám Állam egyik fő pénzelője, mert hagyja, hogy a dzsihádista csoport illegális olajkereskedelmét az ország területén keresztül bonyolítsa le, amelyből természetesen nem kis hasznot húz. Arra is utalt, hogy Ankara magatartása hozzájárul ahhoz, hogy az egész világon, de még Európa szívében is terrorcselekményeket követnek el. Putyin szerint a mostani incidensnek komoly következményei lehetnek az orosz–török viszonyra nézve is. Az orosz külügyminiszter le is mondta szerdára tervezett törökországi látogatását. Szergej Lavrov azt is közölte, nem javasolják az orosz állampolgároknak, hogy Törökországba utazzanak, mert ugyanakkora a terrorveszély ott is, mint Egyiptomban. A Kreml felfüggesztette katonai együttműködését is a törökökkel, és bejelentette, hogy a bombázókat a szíriai bevetések során vadászgépek fogják kísérni, valamint az orosz bázisokra SZ-400-as föld-levegő rakétarendszert telepítenek.
Ankara ugyanakkor továbbra is azt állítja, hogy az orosz gép megsértette légterét, és csak az után lőttek, hogy 5 percen belül tízszer figyelmeztették. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök szerint országának joga van megvédeni magát és minden szükséges lépést megtenni annak érdekében, hogy biztonságukat és határuk védelmét garantálni tudják. A törökök légtérvédelemhez való joga mellett állt ki Barack Obama is. Az amerikai elnök szerint az oroszok idézték elő a válságot azzal, hogy a török–szíriai határ közelében folytatnak intenzív légitámadásokat.