A Catrambone házaspár valósította meg az első olyan projektet a világon, amelynek keretében magánhajóval igyekeznek a Földközi-tengeren bajba jutott menekülteken segíteni. A kezdeményezés az után jött létre, hogy hajós nyaralásuk alatt észrevettek egy vízen lebegő kabátot – a tulajdonosa valószínűleg egy volt az 1800 menekült közül, akik Európába próbáltak eljutni, de nem értek célba. Ezután látták Ferenc pápa nyilatkozatát a tévében, ahol arra hívta fel a nézők figyelmét, hogy segítsenek megakadályozni a hasonlóan tragikus eseményeket. „Egymásra néztünk, és azt mondtuk: tennünk kell valamit! Abban a pillanatban jött az ötlet, hogy vásároljunk egy hajót, és tegyünk valamit a Földközi-tengeren, ahol minden nap emberek halnak meg” – emlékezett vissza Regina Catrambone.
Phoenix elnevezésű hajójukat Máltán állomásoztatják. A „csodahajó” két kisméretű drónnal is fel van szerelve, melyek segítségével könnyedén megtalálhatják azokat, akik Afrikából próbálnak átjutni Európába. Emellett a legénység is különleges kiképzéssel rendelkezik, hiszen a projekt vezetője a közelmúltban még a Máltai Fegyveres Erők parancsnoka volt, a hajón szolgálók pedig nemcsak katonai, hanem tengerész- és orvosi kiképzést is kaptak.
Annak ellenére, hogy az első mentőakció – melynek során több száz szír és palesztin menekültet mentettek meg, köztük sok nőt és gyermeket – több millió euróba került, a Catrambone házaspár bízik abban, hogy támogatóik segítségével egész évben folytatni tudják majd a mentést. A kezdeményezés azonban vegyes érzelmeket váltott ki a máltai lakosságból és a hatóságokból.
A máltaiak leginkább attól tartanak, hogy még több menekült fog a szigetre érkezni. Mások szerint pedig a mentőakciókkal tulajdonképpen kompon szállítják át a menekülteket a Földközi-tengeren Európába. A kritikákra válaszul Regina Catrambone elmondta: bajba jutott embereken igyekeznek segíteni. „Mindenekelőtt azt szeretnénk, ha nem halnának meg kétségbeesésükben” – tette hozzá.
Az elmúlt két évtizedben 20 ezer menekült vesztette életét a tengeren, miközben Afrikából és a Közel-Keletről próbáltak átjutni Európába. Az egyik legtöbb áldozatot követelő eset 2013 októberében történt, amikor egy menekültekkel teli hajó süllyedni kezdett Lampedusától 500 méterre, és bár SOS jelzéseket küldtek, a mellettük elhaladó három halászhajó közül egyik sem sietett a segítségükre. A helyi halászok által értesített partiőrség csak 45 perc múlva ért a helyszínre – addigra már több mint 400-an haltak meg a tengeren. Hivatalos adatok szerint idén már 2500 áldozata volt az illegális migrációnak – közel ötszázan, köztük mintegy száz gyermek fulladt a vízbe a múlt héten, amikor egy menekülőkkel teli hajó elsüllyedt Málta közelében.
A Human Rights Watch szerint ezeknek a tragikus eseményeknek a többségét meg lehetett volna előzni, ha a határőrség nem zárja le a határokat, növelve annak a kockázatát, hogy a menekültek csónakjai elsüllyednek. A tömeges halálesetek kapcsán egyre gyakrabban merül fel, hogy az EU tagállamaiban egységes szabályozást alakítsanak ki a Földközi-tengeren rekedt menekültekkel kapcsolatban. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának jelentése szerint csak Máltára hozzávetőlegesen 19 ezer menekült érkezett napjainkig, és 30 százalékuk még mindig a szigeten tartózkodik.