hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Mi a radikális pártok sikerreceptje Európában?
Én kimondom, te megszavazod

2014. 05. 29.
Az európai politikai elit nem söpörheti le az asztalról a választók üzenetét, amellyel több mint 120 EU-szkeptikus képviselőt küldtek Brüsszelbe – állítja Jamie Bartlett brit radikalizmuskutató. A londoni Demos Intézet munkatársa szerint a populista pártok távolról sem egységesek, de szinte mindenütt a főáramú, középbal és középjobb pártok rovására erősödtek, ami azt jelzi, hogy az embereknek elegük van az olyan politikusokból, akik elszakadtak a hétköznapi élettől. A radikálisok ereje éppen abban áll, hogy azt keresik, mi foglalkoztatja az embereket, mi jelent számukra valóságos problémát, és ezt formálják politikai programmá.

Mi okozta a radikális pártok előretörését a kontinens számos országában?

– Számos különböző okot láthatunk. Minden ország sajátos problémákkal küzd, ezért a közvéleményt és a választókat nem ugyanazok a szempontok vezérlik. Különböznek a szélsőséges pártok vezető személyiségei is, és mások a politikai hangsúlyok is az egyes pártoknál. Mindennek történelmi és kulturális okai is vannak. Ennek ellenére, ha az összképet nézzük, az első markáns jellegzetesség az általános elégedetlenség a főáramú, balközép-jobbközép politikai pártokkal szemben. A választók – főként Nyugat-Európában – úgy érzik, hogy a nagy pártok lényegében ugyanazt képviselik, és nem jelentenek valódi választási lehetőséget. Ritkábban beszélünk arról – pedig szerintem ez a kiábrándulás egyik legfontosabb oka –, hogy a politika túlságosan professzionális lett. Az emberek úgy érzik, hogy a politikusok nem az ő nyelvüket beszélik, és nem értik azt, ami őket nap mint nap foglalkoztatja, sőt, nem is érdekli őket, mert csak a saját karrierjükkel vannak elfoglalva. Ezért sokan nem tekintik a politikusokat valódi képviselőiknek. Így, amikor jelentkezik egy populista vezető vagy párt, ők úgy tűnnek a választók szemében – még ha ennek nincs is valódi alapja –, mint akik sokkal közelebb állnak a hétköznapi emberekhez. Az ő nyelvüket beszélik, ki merik mondani a kényelmetlen igazságokat is, amelyektől a professzionális politikusok félnek és nem beszélnek róluk. Ez a „kimondjuk, megoldjuk” hangzatos megközelítés mindig megtalálja a célközönségét, és politikai támogatást tud szerezni.

A semmitmondó frázisokba és mellébeszélésekbe belefáradt nagyközönség számára üdítő hatással lehet egy ilyen „megmondóember”.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!