Váratlanul érte a Fehér Házat és a washingtoni külügyminisztériumot az a képviselőházi kezdeményezés, amelynek nemzetközi támogatást biztosított az IAF rendezvénye. Mint beszámoltunk róla, több mint 20 országból – köztük Magyarországról – gyűltek össze vezető politikusok és közéleti szereplők, hogy megvitassák azokat az együttműködési lehetőségeket, amelyekkel globális szintű válaszokat lehet adni az Izraelt és a zsidóságot fenyegető legaktuálisabb kihívásokra. Az IAF konferenciáján magyar részről Németh Sándor, a Hit Gyülekezete vezetője szólalt fel, aki beszédében programjavaslatot is ismertetett az antiszemitizmus és anticionizmus visszaszorítására.
Magyar modell
Az Izrael Szövetségesei Alapítvány felkérésére Németh Sándor ismertette azt a programot, amelynek alapján Magyarországon sikerült hatékonyan fellépni az antiszemitizmus és anticionizmus jelenségével szemben. A Hit Gyülekezete vezető lelkésze elmondta, hogy ebben a tevékenységükben évtizedek óta alapelvnek tartják, hogy igazolják és megismertessék, miszerint „Izrael összegyűjtése és létezése üdvtörténeti, spirituális jellegű és jelentőségű is. Európában sokan Izrael Állam létezését csupán a holokauszt következményének tartják” – mondta Németh Sándor a washingtoni törvényhozás épületében tartott beszédében.
Mint mondta, további céljuk, hogy igazolják „Izraelnek az Ígéret Földjére és Jeruzsálemre vonatkozó történelmi előjogait”, valamint leleplezzék és korrigálják a helyettesítési teológia tévedéseit, mert Európában számos zsidóellenes intézkedésnek a keresztény antijudaizmus volt az alapja. Kiállnak a szent helyek sérthetetlensége és megközelíthetősége mellett, amelyet Izrael állama tud a leghatékonyabban garantálni.
Emellett törekednek arra, hogy bemutassák „a modern Izrael hétköznapi életét”, és elősegítsék a Magyarország és Izrael közötti baráti viszony fejlődését, valamint támogassák „az izraeli-palesztin megbékélés reális lehetőségeit és perspektíváját”. Magyarországon jövőre emlékeznek meg a holo-kauszt 70. évfordulójáról, amelyet arra is fel kívánnak használni, hogy hangsúlyozzák a magyar zsidóság pozitív szerepét a magyar nemzet történetében és jelenében; valamint küzdjenek az antiszemita és anticionista szervezetekkel és mozgalmakkal szemben. „Országos programot indítunk Izrael, Jeruzsálem és a cionizmus történetének és célkitűzéseinek megismertetésére és népsze-rűsítésére. Budapest a politikai cionizmus egyik szülőhelye, ugyanis Herzl Tivadar itt született.
A személye és munkássága előtti tisztelet jegyében nyílik meg 2013. december elsején Budapesten a Herzl Központ” – zárta beszédét a vezető lelkész, aki a keresztények zsidósággal kapcsolatos viszonyában emlékeztetett János apostol szavaira: „Ne szóval szeressünk, se nyelvvel, hanem cselekedettel és igazsággal.”
Barack Obama kérésére a Szenátus pénzügyi bizottsága elhalasztotta a szankciók szigorítására benyújtott törvényjavaslat tárgyalását. A republikánus képviselők mellett azonban sok demokrata törvényhozó is úgy véli, hogy elfogadhatatlan Obama engedékenysége Iránnal szemben. Ezt tükrözte a Képviselőház döntése, ahol 400:20 arányban szavazták meg a szigorítást. Ezt követően négy republikánus szenátor – köztük a befolyásos floridai Marco Rubio – levélben fordult Obamához, tiltakozva, hogy a kormányzat anélkül ígért 20 milliárd dolláros enyhítést Iránnak, hogy nem követelte cserébe az urándúsítás és az atomlétesítmények leállítását. „Nem szabad engedékenynek lennünk – írták a szenátorok Obamának. – Addig kell erősítenünk a szankciókat, míg Irán feladja nukleáris és ballisztikus rakéta programját.” John Kerry külügyminiszter szerint viszont éppen a törvényjavaslat „torpedózná meg” a diplomáciai erőfeszítéseket, amelyek a héten indulnak újra Genfben, a P5+1 csoport (az ENSZ BT állandó tagjai, valamint Németország) és Irán között.
Tovább olvasná?
Ez egy cikk a hetilapból, amit online előfizetést követően belépéssel elér.
Vagy vásárolja meg a lapot az újságárusoknál.