Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Meloni hétfőn felhívta Donald Trump amerikai elnököt, valamint más európai politikai vezetőket, akik felkérték a római kormányfőt, mérje fel a Vatikán rendelkezésre állását a béketárgyalások vendégül látására. A pápa megerősítette, hogy a helyszín rendelkezésre áll, az olasz miniszterelnök pedig köszönetét fejezte ki neki a béke melletti elkötelezettségéért.
Amennyiben az orosz és ukrán fél megállapodik arról, hogy a Vatikán közvetítésével tárgyalóasztalhoz ül a jövő héten, akkor azon az Egyesült Államok ott lesz – jelentette ki az amerikai elnök ukrán és orosz ügyekért felelős különleges megbízottja kedden.
Keith Kellogg nyugalmazott altábornagy hangsúlyozta, hogy a tűzszünetről szólnak majd a tárgyalások, amelyen az Egyesült Államok támogató szerepben vesz részt, míg a Vatikán a felek közötti közvetítőként.
A katona-diplomata emlékeztetett arra, hogy a Vatikán az 1960-as évek elején a kubai rakétaválság megoldásában is hatékony diplomáciai segítséget nyújtott.
Kedden Marco Rubio külügyminiszter az amerikai szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán megismételte, hogy az ukrajnai háborúnak nincs katonai megoldása, hanem tárgyalásos úton kell rendezni.
"Az alapvető kihívás, amellyel Ukrajnában szembesülünk az, hogy Oroszország azt akarja megszerezni, amivel még nem rendelkezik, és amire nincs jogalapja, míg Ukrajna azt akarja, amit katonai erővel nem képes visszaszerezni"
– foglalta össze a konfliktus lényegét a külügyminiszter.
Marco Rubio hangsúlyozta, hogy az Oroszországgal szemben korábban elrendelt amerikai szankciók mindegyike érvényben van, és a korábban a Kongresszus által jóváhagyott katonai támogatást is eljuttatja az Egyesült Államok az ukrán haderő számára.
Az ukrán fél által igényelt Patriot rakétaindító-állásokkal kapcsolatban Marco Rubio hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok azokkal nem rendelkezik, de bizonyos NATO-szövetségeseket arra kért, hogy vizsgálják meg annak lehetőségét, hogy Ukrajnának ilyen eszközöket adjanak légvédelmi célokra.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy az ukrajnai fegyveres támogatás realitása az, hogy a "szélesebb Nyugat" sem rendelkezik olyan gyártókapacitással, mint amilyen tempóban az eszközöket az ukrajnai háború során felhasználják.
(MTI/Hetek)