A rendezvény három rövid, mégis tartalmas és elgondolkodtató köszöntővel vette kezdetét, majd egy közel két órás zenei blokk következett.
Fogjunk össze és védjük meg közösen az értékeinket! Hit, család, nemzet - a Hetek ezért dolgozik. Állj mellénk te is: hetek.hu/tamogatas
Nagy László, az Alba Régió Kulturális Alapítvány elnöke a közel 140 fős hallgatóságnak elmondta, hogy a „Záchor! Lo tiskách!”, vagyis „Emlékezz! Ne felejts!” nem csupán egy héber mondat, hanem a Tóra parancsa. Isteni parancs, amely átível vallásokon, korszakokon és kultúrákon.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a zsinagóga a zsidó–keresztény párbeszéd szimbolikus helyszínévé kíván válni.
"A Biblia, az Ószövetség és az Újszövetség együtt közös örökség. Ábrahám, Izsák és Jákob Istene ugyanaz az Isten, akit zsidók és keresztények egyaránt imádnak. A Tóra parancsa, a Zsoltárok mélysége és a próféták üzenete közös kincs. Az emlékezés kötelessége és az igazság szeretete közös érték"
– fogalmazott.
Nagy László gondolatait Maya Kadosh szavai követték, aki nem először látogatott el a sárbogárdi zsinagógába. A nagykövet asszony arról beszélt, miért ad számára reményt ez a zsinagóga, és mit jelent mindez Izrael számára: „Az 1944-es szűklátókörű zsarnokok azt hitték, hogy itt, Sárbogárdon véget vethetnek a zsidó történetnek. Elhurcolták az embereket, meggyalázták az épületet, és azt gondolták, hogy a történelem majd elfelejti őket. De nézzenek csak körül! Évtizedekkel később az épület még mindig áll, az imák emléke még mindig él, és mi itt vagyunk, hogy kijelentsük: ennek a közösségnek a szellemét nem lehetett meggyilkolni.
Sárbogárd üzenete a világnak – és Izrael mai ellenségeinek – nagyon egyszerű: a zsidó népet lehet fenyegetni, lehet támadni, de legyőzni soha nem lehet. Gyökerei túl mélyek, hite túl erős, története pedig örök.”
Beszédét követően Korompay Márk, a sárbogárdi Hit Gyülekezete lelkésze osztotta meg gondolatait a jelenlevőkkel. “A közel 150 éves zsinagóga felújítása egy több-generációs projekt, pont ahogy Ézsaiás prófétánál is olvashatjuk: „...és megépítik fiaid a régi romokat, az emberöltők alapzatait felrakod, és neveztetel romlás építőjének...” A mögötte kiállított tűzként ragyogó hétágú lámpatartó világító képére és mellette két oldalon felállított olajfákra mutatva utalt arra, hogy fontos megértenünk Isten prófétai képeinek üzenetét.
Mert a gyertyatartó keresztény jelkép is, ahogy ez elhangzik a világ leghíresebb prédikációjában, a hegyi beszédben: „...gyertyatartóba téve fényljék a ti világosságotok mindazoknak, akik a házban vannak.”
A Babilonból való visszatérés és helyreállítás üzenetei most is fontosak az igazi egyház és Izrael, illetve a kereszténység és a zsidóság vonatkozásban – akik Pál apostol szerint a szelíd és vad olajfa, akik ugyanabból a gyökérből táplálkoznak.
Gondolatait Zorobábelnek is szólt bátorító üzenettel fejezte be, miszerint ahogy neki, úgy nekünk is szól, hogy: „nem erővel, nem hatalommal, hanem az Ő Szelleme által” fogja megvalósítani az Úr a tervét és a most még hegyként fölénk magasodó nehézségek el fognak tűnni, ha van ehhez, ahogy Jézus fogalmaz egy „mustármagnyi hitetek.”
Ezek a mélyjen szántó gondolatokat követően az est felemelő és örömteli hangulatáról az Ábrahám Fiai Zenekar gondoskodott Fináli Gábor rabbi vezetésével. Humora és gondosan összeállított dalválasztása mosolyt csalt a résztvevők arcára. A zenei est két kiváló, határainkon túl is elismert vendége, Bayer Friderika gyönyörű énekhangjával, valamint Beke Farkas Nándor csodálatos hegedűjátékával járult hozzá ahhoz, hogy Isten dicsérete, a reményből fakadó öröm és a hála ne csupán az emberek szívét és az épület falait töltse be, hanem egész Sárbogárd légkörét átjárja.