Családi fotó a diktatúra fénykorából. Balról Udaj, jobbról Kuszaj Fotó: Reuters
Szaddám Huszein fiainak halála miatt szerdán egy iraki fegyveres csoport bosszút esküdött. Az álarcos fegyveresek azt ígérték: "elszabadul a pokol" Udaj és Kuszaj Huszein halálhírére. A fegyveres ellenállást erősítheti, hogy Szaddám két fia nem adta meg magát, hanem "mártírhalált" halt.
Szaddám fiai a zsarnok legfontosabb tanácsadói voltak, túlélésük bátorítást jelentett a szövetséges csapatok ellen támadóknak, bár az nem ismeretes, hogy maguk is részt vettek-e a fegyveres harc irányításában. A tény, hogy testőreik nélkül találtak rájuk, arra utal, hogy alighanem szökésben voltak.
Udajt és Kuszajt hatórás intenzív tűzharc során ölték meg, miután egy iraki informátortól kapott értesülés nyomán az amerikai katonák körbevettek és megrohamoztak egy észak-iraki villát. A Moszul városában álló kétszintes épületet annyira megerősítették, hogy Apache vagy Kiowa helikopterekről kellett rakétalövedékeket kilőni a bejutáshoz. Amerikai források szerint a Szaddám-rendszer összesen négy kulcsfigurája vesztette életét az akció során. A holttesteket a múlt hónapban elfogott Abid Hamid Mahmud al-Tikriti, Szaddám személyi titkára segített azonosítani a DNS-vizsgálatok mellett. Kézre került a héten a Köztársasági Gárda egykori parancsnoka, Barzan abd al-Gafur Szulajman Madzsid al-Tikriti is, aki a tizenegyedik, a kör dáma volt az amerikaiak ötvenöt kártyalapból álló listáján.
A legfőbb célpont, maga Szaddám Huszein azonban továbbra is szabadlábon van, s egyelőre nem ismeretes, hogy a mostani akció során sikerült-e információt szerezni hollétéről.
Az amerikai vezetők szerint csak idő kérdése, hogy mikor kerül kézre a diktátor. Az arab nyelv? Al Arabija televízióhálózat viszont egy Szaddámnak tulajdonított hangfelvételt játszott le, melyen a beszélő a "megszálló csapatokkal szembeni" ellenállásra és harcra szólította fel az irakiakat. A felvétel hitelessége azonban kétséges. A Pentagon mindenesetre reménykedik abban, hogy az egykori diktátor körül szorul a hurok. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerint a Szaddám több évtizedes kormányzása nyomán kialakult félelem a legnagyobb akadálya az iraki helyzet rendezésének és az újjáépítésnek. A sikeres akció nyomán az amerikai törvényhozók könnyebben dönthetnek további katonáknak a térségbe vezényléséről.
Az elmúlt hetekben a szövetségesek több száz rajtaütést végeztek, de elsősorban nem azzal a törekvéssel, hogy harcosok százait fogják el, céljuk inkább annak a rengeteg fegyvernek, készpénznek, drágakőnek az elkobzása volt, mellyel a iraki ellenállók finanszírozhatták volna a
hosszú távú gerillaháborút. Amióta Bush elnök május elsején kihirdette a jelentősebb harci események végét, az amerikai csapatok előszeretettel hajtanak végre rajtaütéseket informátoraiktól kapott bejelentések alapján.
Szaddám Huszein öt gyermeke közül a két legidősebb, Udaj és Kuszaj segített a kormányzásban: tetszés szerint neveztek ki és bocsátottak el tisztviselőket és parancsnokokat, s a családjukba is megosztást hoztak. Szaddám vejeinek 1995-ös Jordániába menekülése is nagy valószínűséggel az Udajjal és Kuszajjal folytatott vitájuk következménye volt. A Bath párt vezetésének java része minden bizonnyal nem sajnálkozik haláluk fölött.
A moszuli villa ostroma. Bejött a tipp Fotó: Reuters