Márpedig gyermekkorban különösen fontos a rendszeres tejtermékfogyasztás, és nem lehet kifogás, ha valaki nem szereti a tejet! A táplálkozási szakértők szerint ugyanis a joghurt egészségesebb a tejnél. Már napi egy pohár joghurt elfogyasztása is hozzájárulhat a megfelelő mennyiségű kalciumbevitelhez, és segítheti a csonttömeg kialakulását. A joghurtokban lévő élő baktériumkultúrák kifejezetten jót tesznek a gyomor és a belek egészségének, bélműködésünk erősítésével pedig az immunrendszerünk ellenálló képességét is fejleszti.
Az élőflórás változata annyit jelent, hogy meghatározott jótékony baktériumok – bifidobaktérium, lactobacillus – vannak jelen a joghurtban. Az élőflórás joghurtok tejcukortartalma némileg kisebb, mint az utóhőkezeléssel tartósított élelmiszereké. Ez annyit tesz, hogy a joghurtot a tejüzemben pasztőrözik, melynek során inaktiválják a savanyításért felelős tejsavbaktériumokat. A probiotikus joghurtok az élőflórás készítményeknél is kevesebb tejcukrot tartalmaznak, így felhasználásukkal még kedvezőbb összetételű joghurt készülhet.
Bár óriási a kínálat, messze a gyümölcsös változat a legnépszerűbb. A boltokban kapható joghurtok többnyire tehéntejből készülnek, ám néhány üzletben, valamint a bioboltokban már kecsketejből előállított termékek is kaphatók. A különféle joghurtok lactobacillus- és bifidobacterium-törzseket tartalmaznak kisebb-nagyobb mennyiségben. Rendszeres fogyasztásuk jó hatással van az emésztésre, a hasmenés és székrekedés gyógyítására. Ha ugyanis minden nap megeszünk egy joghurtot, a bélrendszerünkben jelen lesznek a joghurtban lévő baktériumok és organizmusok, amelyek jelenlétében az emésztési rendszerünk ellenállóbb lesz más baktériumokkal szemben.