Trump már Putyin és Zelenszkij találkozóját szervezi
Az európai vezetők csak díszletnek kellettek a Fehér Házba
Trump már Putyin és Zelenszkij találkozóját szervezi

fotó: X/WhiteHouse

2025. 08. 19.
Befejeződött a washingtoni csúcstalálkozó, amelyen Donald Trump megszakította az európai vezetőkkel folytatott megbeszélését, hogy telefonon tájékoztassa Vlagyimir Putyin orosz elnököt.

Trump nem ugyanabban a helyiségben fogadta a hívást, ahol a megbeszélés zajlott, hanem a Fehér Ház egy másik részébe vonult, miközben a tanácskozás a tervek szerint utána folytatódott.

Az amerikai elnök előzetesen még úgy nyilatkozott, Putyinnal csak az európai vezetőkkel tartott egyeztetés lezárása után lép kapcsolatba, ám végül ettől eltérve a tárgyalás közben vette fel a kapcsolatot Moszkvával.

Trump később a Fehér Házban tartott esti tájékoztatón ismertette a következő diplomáciai lépéseket, mint hangsúlyozta: „Megerősíthetem, hogy beszéltem Vlagyimir Putyinnal annak érdekében, hogy előkészítsük a találkozót közte és Volodimir Zelenszkij között.” 

Ennek a helyszíne még nem tisztázott, de Trump hozzátette, az egyeztetést egy háromoldalú csúcstalálkozó követheti, amelyen ő maga, az orosz és az ukrán elnök is részt venne.

"Nagyon jó találkozóm volt jeles vendégekkel, Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, Emmanuel Macron francia elnökkel, Alexander Stubb finn elnökkel, Giorgia Meloni olasz és Keir Starmer brit miniszterelnökkel, Friedrich Merz német kancellárral, Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, Mark Rutte NATO-főtitkárral a Fehér Házban, amit egy további megbeszélés követett az Ovális irodában. A találkozó során megvitattuk Ukrajna biztonsági garanciáit, amelyeket az egyes európai országok biztosítanának, az Amerikai Egyesült Államokkal koordinálásával" - ismertette az amerikai elnök.

"Mindenki nagyon örül az Oroszország és Ukrajna közötti béke lehetőségének. A találkozók végén felhívtam Putyin elnököt, és megkezdtem Putyin és Zelenszkij elnökök találkozójának előkészítését, amelynek helyszínét még meg kell határozni. A találkozó után háromoldalú találkozót tartunk, amelyen a két elnök mellett én is részt veszek" - írta Trump.

"Ismétlem, ez egy nagyon jó, első lépés volt a már csaknem négy éve dúló háborúban. JD Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter és Steve Witkoff különmegbízott egyeztetnek Oroszországgal és Ukrajnával"

- emelte ki az amerikai elnök.

Ez a menetrend ugyanakkor eltért attól, ami korábban, még az este folyamán felmerült, mivel akkor még az tűnt valószínűnek, hogy a háromoldalú megbeszélés lesz a következő lépés. Trump hozzátette, „legmagasabb rangú tisztviselőim most Kijevvel és Moszkvával egyeztetnek”, jelezve, hogy a diplomáciai gépezet máris mozgásba lendült.

A moszkvai reakció sem váratott sokáig magára. Jurij Usakov, a Kreml egyik vezető tanácsadója elárulta, hogy Putyin „meleg szavakkal köszönte meg az alaszkai csúcstalálkozót”, amelyet a múlt pénteken rendeztek. Usakov hozzátette, Trump és Putyin „a közvetlen orosz-ukrán tárgyalások folytatása mellett foglalt állást”. 

Mint Usakov közleményében írta, az amerikai elnök kezdeményezésére történt a telefonbeszélgetés Donald Trump és Vlagyimir Putyin között. Elnökünk meleg szavakkal köszönte meg amerikai kollégájának az alaszkai csúcstalálkozó vendégszeretetét és jó szervezését, valamint az ukrán válság békés rendezése érdekében a találkozó során elért előrelépéseket.

„Az amerikai elnök tájékoztatta Vlagyimir Putyint a Fehér Házban éppen befejeződött tárgyalásokról Volodimir Zelenszkijjel és több európai ország vezetőjével. A telefonbeszélgetés során kifejezték támogatásukat az orosz és ukrán delegációk közötti közvetlen tárgyalások folytatásához”

-írta Usakov, aki hozzátette: „Az orosz elnök ismét hangsúlyozta Donald Trump személyes erőfeszítéseinek fontosságát az Ukrajnában hosszú távú rendezéshez vezető megoldások megtalálásában. A beszélgetés őszinte és nagyon konstruktív volt – zárta közleményét az elnöki tanácsadó.

Volodimir Zelenszkij álláspontja is rugalmasabb lett a washingtoni csúcstalálkozó után, és közölte, hogy Ukrajna bármilyen magas szintű formában kész tárgyalni Oroszországgal. Állítása szerint az orosz elnök maga javasolta, hogy első körben az ukrán és az orosz delegációk találkozzanak, de az eddigiektől eltérően jóval magasabb szinten. Ha ez a találkozó létrejönne, utána következhetne az Egyesült Államok bevonása a tárgyalásokba. Ez némileg ellentmond Donald Trump szavainak, az amerikai elnök ugyanis következő lépésként egy háromoldalú találkozóról beszélt.

Az ukrán elnök hangoztatta, hogy nem „szünetre, hanem tényleges békére” van szükség az ukrajnai háborúban. Korábban ennek az ellenkezőjét hangoztatta, miszerint előbb tűzszünet kell, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások. Zelenszkij arról is beszélt, hogy elképzelései szerint tíz napon belül kidolgozzák az országának nyújtott biztonsági garanciákat, amelyekről kiemelten szó esett a mostani megbeszélésen.

António Costa, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben közölte, hogy keddre összehívta az EU-tagországok állam- és kormányfőinek online megbeszélését a washingtoni tárgyalásokon született eredmények megvitatására.

Emmanuel Macron francia elnök közben az Oroszország elleni szankciók fokozását szorgalmazta, amennyiben kudarcot vallanak az ukrajnai tárgyalások.

„Ha ezt a folyamatot elutasítanák – mindannyian egyetértünk benne –, hogy fokoznunk kellene a szankciókat, és mindenképpen olyan álláspontot kellene képviselnünk, amely nagyobb nyomást gyakorolna az orosz oldalra” – mondta a francia elnök újságíróknak Washingtonban.

Szavait európai idő szerint kedd reggel az X-oldalán is megerősítette: „Az Oroszországra nehezedő nyomásnak mindaddig folytatódnia kell, amíg ez a béke létre nem jön”.

Friedrich Merz német kancellár a washingtoni csúcstalálkozó után tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy két héten belül sor kerülhet Volodimir Zelenszkij és Vlagyimir Putyin találkozójára, hogy személyesen vitassák meg a háború lezárásának a lehetőségét és annak a feltételeit. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egyelőre nem lehet szó arról, hogy Ukrajna területeket adjon át Oroszországnak.

A kancellár szerint Putyin jelenlegi követelései ahhoz lennének hasonlíthatók, mintha az Egyesült Államoknak Florida állam területéről kellene lemondania. „Egy ilyen döntést kizárólag Ukrajna hozhat meg. Ugyanakkor fontos, hogy a tárgyalások előtt tűzszünet jöjjön létre” – idézte Merz szavait a Welt. A kancellár azt is üdvözölte, hogy az Egyesült Államok alapvetően kész biztonsági garanciákat nyújtani Ukrajnának.

„Ezek a biztonsági garanciák nagyon hosszú és intenzív vitát igényeltek. A végén az Egyesült Államok késznek mutatkozott arra, hogy biztonsági garanciákat nyújtson, és ezt az európai partnerekkel is összehangolja. Tehát egy békemegállapodás esetén Ukrajna számára megfelelő biztonsági garanciák lesznek, ez a mai nap vitáinak eredménye” – árulta el a német kancellár.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!